ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Fabrikas

Memelio celiuliozės fabrikas

2015/01/20 Administratorius 1 Komentaras

Šiandien iš arčiau susipažinsime su kadaise buvusia stambiausia Klaipėdos krašto įmone. Zellulosefabrik Memel, tai fabrikas,  kurį žino kiekvienas klaipėdietis. Na, bent jau matęs, tai tikrai yra. Sunku nepastebėti tokio giganto. Nesunku nuspėti – apleistas. Apleistas ir visiškai pamirštas, nors seniau dirbo pilnu pajėgumu.

Koncentruota istorija:

CellulosefabrFrRhedeFabrikas buvo įkurtas dar 1898 metais. Fabriką iki 1919 metų valdė Bavarijos celiuliozės ir popieriaus gamybos koncernas. Po minėtos datos įmonė tapo savarankiška akcinė bendrovė „Aktiengesellschaft für Zellstoff-und Papierfabrikation Memel in Memel“. 1920 metais virš celiuliozės fabriko iškilo šimto metrų aukščio kaminas – aukščiausias tuo metu mieste. Fabrikas buvo garsus ne tik Europoje, bet ir Amerikos žemynuose. Celiuliozė didelėmis partijomis buvo gabenama ir į Angliją, Ispaniją, Prancūziją, Argentiną. 1938 ir 1939 metais fabriką nusiaubė du dideli gaisrai. Gamybos nesustabdė, nei gaisras, nei karas. Karo metais į vermachtą buvo pašaukta 600 fabriko darbininkų, tačiau įmonė dirbo toliau. Trūkstant darbo jėgos, fabriko teritorijoje atsirado svetimšalių darbininkų stovykla. Lietuvą prijungus prie Tarybų Sąjungos, fabrikas buvo nacionalizuotas. 1994 metais kombinatas buvo privatizuotas ir neteko daug turto. Šiandien lankomės senajame virimo ceche.

Kelios senos nuotraukos:

Sena fabriko nuotraukaFabriko darbuotojai1940 metaiAdministracinis pastatasDabartinis vaizdas:

Celiuliozės fabrikasPastato siena dengta žaliu tinkluViena pastato siena dengta žaliu tinklu.

Cecho vidusLaiptaiKatilo vietaVieta, kurioje buvo sumontuotas 12metrų skersmens virimo katilas.

Dokumentų likučiai

Katilo postamentasMetaliniai laiptaiŠviestuvasDarbo saugos nurodymaiNurodymai ant sienosCecho kolonosTam kartui tiek. Iki greito!

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Komentarai

  1. vp
    2016/10/12 - 7:18 pm

    Kaip į jį būtų galima patekti?

Parašykite komentarą

__