ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Priešlėktuvinės gynybos bazė Palangoje

2020/03/29 Administratorius 1 Komentaras

Dažniausiai, jeigu nori atrasti kažką naujo, užtenka pažiūrėti sau po kojomis. Palanga – miestas, kuriame prasidėjo projektas www.apleistazona.lt, bet kažkokiu būdu jis liko mažiausiai išnaršytas. Kaip ir ši didžiulė teritorija miške šalia Palangos. Atrodo daug metų ji čia jau atvira visiems smalsuoliams, savivaldybė buvusiose kareivinėse spėjo netgi įrengti socialinius būstus, bet apleistų vietų / karinių objektų tyrinėtojų forumuose ir „veteranų“ puslapiuose nėra nei pusę žodžio apie ją kalbama.

SenaPlngs75Čia apibėkit ratą, reikia nuotraukos.

Priešlėktuvinė gynyba Lietuvos pajūryje yra pastaruoju metu turbūt daugiausiai laiko atimanti tema. Tiesa, stengiuosi tyrinėti šiek tiek ankstesnį istorinį etapą – Antrojo pasaulinio karo priešlėktuvinius gynybinius įtvirtinimus. Tarybiniai, „modernesnės“ sistemos įrenginiai ir karinės bazės man yra gerokai mažiau pažįstama tema. Prisipažinsiu – taip pat gerokai mažiau įdomi. Šio straipsnio tikslas – užfiksuoti palikimą nuotraukose ir padėti ateities tyrinėtojams. Nuotraukų iš šios vietos niekur nemačiau, taigi visuomet bus galima rasti čia.

PBOПВО ar ПБО ?

Vienoje iš slėptuvių ant sienos radau štai tokį ženklą. Vidurinė raidė iš pradžių labiau priminė Б, o ne B“, bet kolega paaiškino, jog būtent taip „B“ raidė būdavo piešiama naudojant trafaretą. Taigi  – ПВО – противовоздушная оборона (liet. Oro gynyba). ПБО logiško vertimo neturėjo. Lauko pirties / vonios dalinys? Su požeminėm slėptuvėm ir raketų angarais? Kas čia žino. Galbūt.

Artileriją oro erdvės apsaugai bėgant metams pakeitė raketos. Galima sakyti, jog principas nesikeitė. Tik didėjo atstumai. Priešlėktuvinės gynybos bazės su savo „dengimo“ spinduliu sudarydavo gynybinius žiedus, taip pat, kaip ir vokiečiai Antrojo pasaulinio karo metais, turėjo radarus ir taip turėjo užtikrinti visišką apsaugą nuo priešo lėktuvų. Principas iš esmės nelabai pasikeitė. Keitėsi lėktuvai, turėjo pasikeisti ginkluotė. Buvo pradėtos naudoti zenitinės raketos. Čia tikrai nesiruošiu rašyti daug apie ginkluotę. Jeigu įdomu, internete tikrai rasite daug informacijos, kaip bėgant metams ji keitėsi ir tobulėjo. ПВО arba S-75 (raketų sistema) yra vienintelis raktažodis, kurio jums reikės.

Apsilankymas 2020 metais

KPP

KPP.

Pirmasis kontrolinis patikros punktas miške. Buvusią karinę teritoriją pasiekti nėra sunku. Užtenka praeiti pro miško gyvūnus ir plentą skiriančius vartelius, šiek tiek paeiti mišku.

Vandens bokštasVandens bokštas miške.

Kaip jau žinome – tokios vietos būdavo pilnai autonomiškos. Turėjo savo vandentiekį, elektros generatorių ir t.t.

PerimetrasDviguba perimetro apsauga.

Galima nesunkiai pastebėti, kaip smarkiai ši teritorija kadaise buvo saugoma.

Kareivinės

Kareivinės.

Šioje vietoje vietiniams pasidarė labai įdomu ką čia pamečiau. Nebūtina jiems nieko sakyti. Socialinių būstų gyventojai čia jaučiasi, kaip ponai. O kaip nesijausi? Buvusio vado kabinete dabar džiauni savo kojines. Teritorija yra atvira.

Kareivinės10 mm objektyvu fotografuota atrodo taip, o…

Sienelė

O 35 mm objektyvas formas pateikia gerokai natūraliau. Čia šiaip. Neapsisprendžiau, kurią nuotrauką įkelti. Planuojama šią bazę griauti. Taigi, manau nuotraukų archyvui per daug nebus.

KareivinėsDar viena sienelė.

KPPAntras KPP.

EstakadaIš kart už jo – nedidelė estakada.

PastatasNedidelis pastatas su slėptuve.

SlėptuvėĮėjimas į slėptuvę.

JungiklisLubosPerimetrasAngaraiDidžiuliai angarai teritorijos pakraštyje.

VielaSpygliuotos vielos užtvara.

AngarasRaketų saugojimo angaras buvo nudažytas maskuojančiais raštais.

PostasAnt stogo – stebėjimo postas.

AngarasIšlikusi numeracija.

DėžėAtsargiai – stiklas!

DžipasPrie technikos garažų – seno džipo liekanos.

Džipas DSCF4261SlėptuvėDar viena nedidelė slėptuvė teritorijoje.

VadavietėPabaigai – vadavietė.

VadavietėDidžiulė apgriuvusi vadavietė.

SmėlisUžgriuvęs praėjimas.

PatalposTuščios patalpos.

VadavietėVadavietės patalpos visiškai tuščios. Neliko nieko įdomaus.

KPPTikiuosi buvo įdomu, galbūt pamatėt kažką naujo. Iki greito!

 

 

 

#Palanga

Previous Post

Next Post

Komentarai

  1. Vladimiras
    2020/05/31 - 2:17 pm

    Kurioje Palangos vietoje čia yra?

Parašykite komentarą

__