Priešlėktuvinės gynybos bazė Palangoje
2020/03/29 Administratorius 1 Komentaras
Dažniausiai, jeigu nori atrasti kažką naujo, užtenka pažiūrėti sau po kojomis. Palanga – miestas, kuriame prasidėjo projektas www.apleistazona.lt, bet kažkokiu būdu jis liko mažiausiai išnaršytas. Kaip ir ši didžiulė teritorija miške šalia Palangos. Atrodo daug metų ji čia jau atvira visiems smalsuoliams, savivaldybė buvusiose kareivinėse spėjo netgi įrengti socialinius būstus, bet apleistų vietų / karinių objektų tyrinėtojų forumuose ir „veteranų“ puslapiuose nėra nei pusę žodžio apie ją kalbama.
„Čia apibėkit ratą, reikia nuotraukos.“
Priešlėktuvinė gynyba Lietuvos pajūryje yra pastaruoju metu turbūt daugiausiai laiko atimanti tema. Tiesa, stengiuosi tyrinėti šiek tiek ankstesnį istorinį etapą – Antrojo pasaulinio karo priešlėktuvinius gynybinius įtvirtinimus. Tarybiniai, „modernesnės“ sistemos įrenginiai ir karinės bazės man yra gerokai mažiau pažįstama tema. Prisipažinsiu – taip pat gerokai mažiau įdomi. Šio straipsnio tikslas – užfiksuoti palikimą nuotraukose ir padėti ateities tyrinėtojams. Nuotraukų iš šios vietos niekur nemačiau, taigi visuomet bus galima rasti čia.
ПВО ar ПБО ?
Vienoje iš slėptuvių ant sienos radau štai tokį ženklą. Vidurinė raidė iš pradžių labiau priminė „Б“, o ne „B“, bet kolega paaiškino, jog būtent taip „B“ raidė būdavo piešiama naudojant trafaretą. Taigi – ПВО – противовоздушная оборона (liet. Oro gynyba). ПБО logiško vertimo neturėjo. Lauko pirties / vonios dalinys? Su požeminėm slėptuvėm ir raketų angarais? Kas čia žino. Galbūt.
Artileriją oro erdvės apsaugai bėgant metams pakeitė raketos. Galima sakyti, jog principas nesikeitė. Tik didėjo atstumai. Priešlėktuvinės gynybos bazės su savo „dengimo“ spinduliu sudarydavo gynybinius žiedus, taip pat, kaip ir vokiečiai Antrojo pasaulinio karo metais, turėjo radarus ir taip turėjo užtikrinti visišką apsaugą nuo priešo lėktuvų. Principas iš esmės nelabai pasikeitė. Keitėsi lėktuvai, turėjo pasikeisti ginkluotė. Buvo pradėtos naudoti zenitinės raketos. Čia tikrai nesiruošiu rašyti daug apie ginkluotę. Jeigu įdomu, internete tikrai rasite daug informacijos, kaip bėgant metams ji keitėsi ir tobulėjo. ПВО arba S-75 (raketų sistema) yra vienintelis raktažodis, kurio jums reikės.
Apsilankymas 2020 metais
KPP.
Pirmasis kontrolinis patikros punktas miške. Buvusią karinę teritoriją pasiekti nėra sunku. Užtenka praeiti pro miško gyvūnus ir plentą skiriančius vartelius, šiek tiek paeiti mišku.
Vandens bokštas miške.
Kaip jau žinome – tokios vietos būdavo pilnai autonomiškos. Turėjo savo vandentiekį, elektros generatorių ir t.t.
Dviguba perimetro apsauga.
Galima nesunkiai pastebėti, kaip smarkiai ši teritorija kadaise buvo saugoma.
Kareivinės.
Šioje vietoje vietiniams pasidarė labai įdomu ką čia pamečiau. Nebūtina jiems nieko sakyti. Socialinių būstų gyventojai čia jaučiasi, kaip ponai. O kaip nesijausi? Buvusio vado kabinete dabar džiauni savo kojines. Teritorija yra atvira.
10 mm objektyvu fotografuota atrodo taip, o…
O 35 mm objektyvas formas pateikia gerokai natūraliau. Čia šiaip. Neapsisprendžiau, kurią nuotrauką įkelti. Planuojama šią bazę griauti. Taigi, manau nuotraukų archyvui per daug nebus.
Dar viena sienelė.
Antras KPP.
Iš kart už jo – nedidelė estakada.
Nedidelis pastatas su slėptuve.
Įėjimas į slėptuvę.
Didžiuliai angarai teritorijos pakraštyje.
Spygliuotos vielos užtvara.
Raketų saugojimo angaras buvo nudažytas maskuojančiais raštais.
Ant stogo – stebėjimo postas.
Išlikusi numeracija.
Atsargiai – stiklas!
Prie technikos garažų – seno džipo liekanos.
Dar viena nedidelė slėptuvė teritorijoje.
Pabaigai – vadavietė.
Didžiulė apgriuvusi vadavietė.
Užgriuvęs praėjimas.
Tuščios patalpos.
Vadavietės patalpos visiškai tuščios. Neliko nieko įdomaus.
Tikiuosi buvo įdomu, galbūt pamatėt kažką naujo. Iki greito!
Vladimiras
2020/05/31 - 2:17 pm
Kurioje Palangos vietoje čia yra?