Prieštankiniai ežiai Klaipėdoje
2021/11/17 Administratorius 0 Komentarų
Šiąnakt ir toliau keliaujame uostamiesčio apylinkėmis ir ieškome išlikusių Antrojo pasaulinio karo liudininkų – lauko fortifikacijos elementų. Klaipėdos miestas karo metais buvo nepaprastai gerai įtvirtintas. Be gynybinių įtvirtinimų – artilerijos baterijų, aplink miestą buvo įrengta nepaprastai daug kulkosvaidžių postų, spygliuotos vielos užtvarų ir taip pat prieštankinių „čekoslovakiškų ežių“. Šiąnakt aplankysime tik tuos, kuriuos per keletą metų pats pastebėjau. Tikiu, jog aplinkiniuose miškuose jų yra dar nepaprastai daug.
Aplankytų ežių žemėlapis. Dažniausiai viename taške būdavo du ar daugiau. Iš viso užfiksuota 32vnt.
Prieštankinės užtvaroms poreikis atsirado pasirodžius tankams Pirmajame pasauliniame kare. Nepaisydama apribojimų, numatytų Versalio sutartyje, Vokietija kūrė bei tobulino mechanizuotas ir šarvuotas karo mašinas. Gynybos linijų įtvirtinimui čekoslovakai sukūrė keletą prieštankinių kliūčių konstrukcijų ir tipų: gelžbetoninius ežius, stulpus, ir piramides, kurios dar geriau žinomos kaip „drakono dantys“.
Čekoslovakiško ežio autorius – František Kašík. Pirmieji bandymai buvo atlikti 1936-ųjų spalį. Priešų tankas užvažiavęs ant tokio „ežio“ užstrigdavo ir būdavo atakuojamas „molotovo kokteiliais“ arba kitais būdais.
Metalinio ežio pirmtakas – gelžbetoninis. Įvertinus jo trūkumus, gamyba buvo sustabdyta jau kitais metais. Nepaisant to – gelžbetoniniai ežiai ir toliau buvo naudojami. Nemaža dalis jų – atgabenta į tuometinį Memelio miestą ir išliko iki pat šių dienų. Šie ežiai labai pasitarnavo gatvės mūšiuose. Vos porą tokių ežių puikiai blokuodavo siauras senamiesčio gatveles.
Šiuos unikalius gelžbetoninius įrenginius sovietmečiu žmonės iš dirbamų laukų ir miškų pradėjo tempti į savo kiemus. Didžioji dalis juos panaudojo savo sklypo ribų atžymėjimui. Greičiausiai vien dėl to jie ir išliko.
Šiuo trumpo reportažo tikslas paprastas – trumpai supažindinti su dar vienais gynybiniais įtvirtinimais Klaipėdoje ir taip pat paskatinti daugiau ieškoti ir atrasti. Atrastų dar nematytų ežių koordinačių labai laukiu el. paštu: apleistazona@gmail.com. Sėkmės!