ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Prieštankiniai ežiai Klaipėdoje

2021/11/17 Administratorius 0 Komentarų

Šiąnakt ir toliau keliaujame uostamiesčio apylinkėmis ir ieškome išlikusių Antrojo pasaulinio karo liudininkų – lauko fortifikacijos elementų. Klaipėdos miestas karo metais buvo nepaprastai gerai įtvirtintas. Be gynybinių įtvirtinimų – artilerijos baterijų, aplink miestą buvo įrengta nepaprastai daug kulkosvaidžių postų, spygliuotos vielos užtvarų ir taip pat prieštankinių „čekoslovakiškų ežių“. Šiąnakt aplankysime tik tuos, kuriuos per keletą metų pats pastebėjau. Tikiu, jog aplinkiniuose miškuose jų yra dar nepaprastai daug.

Aplankytų ežių žemėlapis. Dažniausiai viename taške būdavo du ar daugiau. Iš viso užfiksuota 32vnt.

Prieštankinis ežys Nemirsetoje.

Prieštankinės užtvaroms poreikis atsirado pasirodžius tankams Pirmajame pasauliniame kare. Nepaisydama apribojimų, numatytų Versalio sutartyje, Vokietija kūrė bei tobulino mechanizuotas ir šarvuotas karo mašinas. Gynybos linijų įtvirtinimui čekoslovakai sukūrė keletą prieštankinių kliūčių konstrukcijų ir tipų: gelžbetoninius ežius, stulpus, ir piramides, kurios dar geriau žinomos kaip „drakono dantys“.
Čekoslovakiško ežio autorius – František Kašík. Pirmieji bandymai buvo atlikti 1936-ųjų spalį. Priešų tankas užvažiavęs ant tokio „ežio“ užstrigdavo ir būdavo atakuojamas „molotovo kokteiliais“ arba kitais būdais.

Apdaužyti ežiai netoli Dituvos sodų miškelio.

Metalinio ežio pirmtakas – gelžbetoninis. Įvertinus jo trūkumus, gamyba buvo sustabdyta jau kitais metais. Nepaisant to – gelžbetoniniai ežiai ir toliau buvo naudojami. Nemaža dalis jų – atgabenta į tuometinį Memelio miestą ir išliko iki pat šių dienų. Šie ežiai labai pasitarnavo gatvės mūšiuose. Vos porą tokių ežių puikiai blokuodavo siauras senamiesčio gatveles.

Prieštankinys ežys Jokūbavo parkelyje. Čia radome juos du.

Šiuos unikalius gelžbetoninius įrenginius sovietmečiu žmonės iš dirbamų laukų ir miškų pradėjo tempti į savo kiemus. Didžioji dalis juos panaudojo savo sklypo ribų atžymėjimui. Greičiausiai vien dėl to jie ir išliko.

Šie du – Veiviržėnuose. Netoli vietinės degalinės.
Nemažai prieštankinių ežių aptikome Nemirsetoje.
Šie – vis dar naudojami pagal paskirtį. Blokuoja kelią į karinę teritoriją.
Prie Memel – Nord neseniai atvežti keturi prieštankiniai ežiai.
Taip pat aptikome ir tokių. Šie du – apversti aukšyn kojomis.
Šis prie buvuvsios policijos mokyklos esantis ežys jau vos matosi iš po žemių. Neseniai atsidūrė statybų aikštelėje ir panašu, jog skaičiuoja paskutines savo dienas.
Šie du ežiai žymi įvažiavimą į parką.
Prieštankinis ežys netoli Palangos plento.

Šiuo trumpo reportažo tikslas paprastas – trumpai supažindinti su dar vienais gynybiniais įtvirtinimais Klaipėdoje ir taip pat paskatinti daugiau ieškoti ir atrasti. Atrastų dar nematytų ežių koordinačių labai laukiu el. paštu: apleistazona@gmail.com. Sėkmės!

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__