ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Apleista Rytprūsių mokykla

2017/11/26 Administratorius 0 Komentarų

Šiandien ir toliau tyrinėjame gimtojo Klaipėdos miesto apylinkes. Šiam sekmadieniui – dar vienas, šiam kraštui būdingas unikalus objektas. Senoji Rytprūsių mokykla Kalotėje. Šis dviejų aukštų raudonų plytų pastatas neseniai atšventė šimto metų jubiliejų. Tiesa, kiauru stogu, apleistas ir nuniokotas. 1911 metais statyta mokykla yra įtraukta į kultūros vertybių registrą, bet panašu, jog apsauga tik dar kartą apsiriboja medinėmis plokštėmis ant langų. Dvidešimtojo amžiaus antrosios pusės leidiniuose minimas nuo Kalotės ežero iki Girulių nusitesęs miškas – Kalotės šilas (vok. Kollater Heide), kuriame vasaromis mėgdavo vaikščioti poilsiautojai. Kalotės gyvenvietė kadaise turėjo kurorto vardą. Deja, bet praslinkus karo ir sovietmečio giltinėms, gražią praeitį mena tik vienas iš senųjų statinių – dar 1911 m. pastatyta Kalotės pradinė mokykla.

1911Erbaut 1911 (liet. pastatyta 1911). Lentelė ant pastato fasadinės sienos.

Mokykla Kalotėje įsteigta 1895 m., o jos pastatas pastatytas 1911 m. Iki mokyklos atidarymo Kalotės vaikai lankė Kekių kaimo arba Karklininkų kaimo mokyklas. Senosios mokyklos pastatas yra vienas ryškiausių išlikusių senųjų Kalotės pastatų, kuriame puikiai atsispindi tipiniai Rytprūsių dvidešimtojo amžiaus pradžios mūrinės architektūros bruožai, taikyti visuomeniniams statiniams (pašto įstaigoms, geležinkelio stotims, mokykloms). Tradiciškai kaimo vietovėse buvo statomi dvigaliai pastatai, kurių viename gale būdavo įrengiama mokykla, kitame – butai mokytojams. Dėstyta vokiškai. Klaipėdos krašto direktorijos sprendimu bandyta dėstymą lietuvių kalba įvesti 1934 m., tačiau dėl vokiečių šeimų protestų tai neįgyvendinta.

Kalotės mokyklaPraėjimasHolasHolas. Ant sienų matosi laiptų pėdsakai.

Kalotės mokyklaŠviestuvasNusileidimas į rūsįKambarysKambarys su krosnimi.

LangaiKlasėMokyklos klasė.

KrosnisSunaikintos krosnies likučiai.

RūsysRūsys, kuriame būdavo laikomi maisto produktai ir anglys.

UžraktasPasibaigus antrajam pasauliniam karui, kurį laiką pastatas buvo apleistas, bet jį sutvarkius vaikai vėl čia sugrįžo.  Sovietmečiu mokykla buvo uždaryta, o devyniasdešimtaisiais praėjusio amžiaus metais pastate įkurti du komunaliniai butai. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, žmonės pastatą paliko ir iki šiol jis stovi apleistas.

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__