ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Apleistos vilos „Jūrapilis“ didybė

2013/09/27 Administratorius 0 Komentarų

Šiandien lankausi Palangoje. Jūsų dėmesiui – apleista vila pačioje Palangos širdyje.

Meilės alėjoje penktuoju numeriu pažymėtoji vis dar rekonstrukcijos tebesivilianti vila „Jūrapilis“, dar žinoma „Komodos“ vardu. Vilą įkūrė grafas Tiškevičius XIX a. pabaigoje. Pastatas tikrai nesunkiai pastebimas žvelgiant iš Basanavičiaus gatvės pusės.

vilos „Jūrapilis“ didybė

Vila „Jūrapilis“– istorizmo epochai priklausanti, 2 aukštų, įspūdingo stoto vila su apžvalgos aikštele, pastatyta 19 amžiaus pabaigoje. Vietiniai žmonės šią vilą vadindavo įvairiai – ir „Komoda“, ir „Baltąja kurorto gulbe“. I-ojo pasaulinio karo metu statinys buvo apšaudytas ir smarkiai nukentėjo. 20 amžiaus 3-4 dešimtmetyje jis buvo rekonstruotas, paskirtas studentų – ateitininkų organizacijai ir pavadintas „Jūrapiliu“. Pastaraisiais metais vila buvo neprižiūrima, keletą kartų degė.

Nukentėjusi vilaPer I-ąjį Pasaulinį karą vila smarkiai nukentėjo.

Vila antrame nuotraukos planeAntrame nuotraukos plane – „Baltoji vila“, vadinta ir „Komoda“, ir „Jūrapiliu“.

Vila matosi nuo Palangos tilto

Vaizdas nuo tilto. XX-a.-pradžia.

Į Kultūros vertybių registrą vila „Jūrapilis“ – arba „Komoda“ – įrašyta 2009-ųjų sausį. Prie vertingųjų vilos savybių visų pirma priskiriamas jos tūris – kompaktinis, stačiakampio plano, dviejų aukštų su pusaukščiu, taip pat plokščia stogo forma. Beje, stogas neišlikęs; spėjama kad 20 amžiaus 3-4 dešimtmetyje stogo konstrukcija buvusi pakeista.

Vilos vidus

Viduje vaikščioti per daug pavojinga.

Laiptų likučiai

Vilos laiptų likučiai.

 

Užkalti langaiVilties, kad kultūros objekto būklė iš blogos gerės, teikia tai, kad dabartiniai pastato savininkai jau kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą ir rengia reikalingą dokumentaciją vilos restauravimui. Belieka tikėtis, kad taip ir bus.

#Palanga

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__