Lūšė. Paskutinė stotis Lietuvoje
2021/05/27 Administratorius 0 Komentarų
Važiuojant duobėtu žvyrkeliu sutikome vos porą automobilių. Šiandienos mūsų tikslas – Lūšės kaimas, esantis Mažeikių rajone. Tai ganėtinai nuošaliai esantis kaimelis, kuris kadaise įsikūrė prie geležinkelio stoties.
Lūšės geležinkelio stotis pradėjo veikti 1871 m. rugsėjo 4 d. Pokario metais iš šios vietos buvo tremiami žmonės. Tai buvo paskutinė stotis Lietuvoje prieš įvažiuojant į Latvijos teritoriją. Daugeliui tremtinių – paskutinis sustojimas Lietuvoje. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę birželio 14 d. čia buvo minima Gedulo ir vilties diena. 2008 m. pastatytas kryžius tremtinių atminimui.
1941 metų pasipriešinimas
1941 metų birželio 24 d. iš Mažeikių į Lūšę atvyko traukinys su rusų kariškiais. Traukiniui dar neprivažiavus Latvijos Priekulės stoties, rusai sužinojo apie Liepojos link besiveržiančius vokiečius ir įsakė grįžti atgal. Apie grįžtantį traukinį Latvijos Vainodės miestelio stoties partizanai pranešė lūšiškiamas. Lūšės sukilėliai, vadovaujami atsargos leitenanto Henriko Adamkavičiaus, nusprendė išlaisvinti pagrobtus partizanus V. Dubicką ir V. Blažaitį.
Grįždamas kariškių traukinys užvažiavo ant išardytų bėgių ir nuvirto. Sukilėliai atidengė ugnį. Po kurį laiką trukusių kautynių rusų karininkas iškėlė baltą vėliavėlę ir pasidavė. Buvo išlaisvinti suimti partizanai ir daug tremtinių. Dalis į nelaisvę paimtų rusų vėliau atiduota vokiečiams.
Po 1991 metų keleivinių, vėliau ir krovininių traukinių eismas nutrauktas. 2003 metais Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimu stotis buvo uždaryta.
Šiuo metu pastatas yra apleistas ir geležinkelio linija pamažu ardoma. Nepaisant to – rekomenduoju čia apsilankyti. Graži ir istoriškai įdomi vieta.