ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Požeminė raketų bazė „Eleja”

2015/10/19 Administratorius 0 Komentarų

Šiandien pasidalinsiu nuotraukomis iš požeminės raketų bazės. Negaliu sakyti, jog tokioje vietoje dar neteko būti. Porą kartų buvau apsilankęs požeminėje Plokštinės raketų bazėje, bet apleistoje lankausi pirmą kartą. Prieš savaitę sugalvojau rudens metu aplankyti kelis Latvijos apleistus objektus. Nieko naujo planuose neturėjau, bet Šarūnas iš puslapio „Praeities Žvalgas” pasiūlė pakeliui aplankyti šią požeminę raketų bazę. Negalėjau nesutikti. Susirasti objektą nėra sunku, palydovinėse nuotraukose raketinis kompleksas matosi pakankamai gerai. Nors objektui pakenkti beveik jau nebeįmanoma, bet koordinačių dėl jūsų pačių saugumo šį kartą nepateiksiu. Kas domisi – tas nesunkiai susiras.

Bazės planasRusiškame interneto puslapyje pavyko susirasti „8П763” tipo bazės planą. Ne visos patalpos buvo sužymėtos, bet bendram vaizdui pakanka žinoti ir tiek. Išverčiau pavadinimus ir pabandžiau sukurti primityvų 3D maketą. Bazę sudaro keturios raketų šachtos ir du požeminiai aukštai.

Trumpai apie bazę:

Raketų kompleksai „Dvina“buvo pradėti statyti nustačius, jog antžeminės raketų bazės nėra pakankamai apsaugotos ir negalėtų atlaikyti atsakomosios branduolinės atakos. Šachtos buvo pritaikytos R-12 raketoms, kurios galėjo nešti branduolinį užtaisą. TSRS pajėgų raketų bazė veikė iki 1982 metų. Objektas buvo itin slaptas ir nepaprastai saugomas.

GriovysPerkastas kelias. Jau įprastas užkardos tipas. Lietuvoje retai tenka tokį sprendimą pamatyti, bet Latvijoje gan populiaru. Automobilį tenka palikti šiek tiek nuošaliau.

KupolasVienas iš keturių užbetonuotų metalinių kupolų.

Į bazę galima patekti dvejais būdais. Pro tikrajį įėjimą arba pro skylę sienoje ir patekti tiesiai į antrą požeminį aukštą. Nusprendėm apžvalgą pradėti nuo pradžios – pasirinkome pagrindinį. Galbūt yra ir daugiau patekimo būdų, bet pavyko rasti tik šiuos du.

ĮėjimasPaprastas įėjimas.

TarpasNusileidus patenkame į pirmą požeminį aukštą. Einant koridoriu būkite ypač atidūs. Pro tarpą matosi antras požeminis aukštas. Nusileisim vėliau ir ten, bet iš pradžių apsižvalgykime po „administracinę” komplekso dalį.

VadavietėBazės štabo patalpa.

PatalpaŠildymo ir kondicionavimo patalpa.

Koridorius

Pirmas požeminis aukštas gan tuščias ir nuobodus. Su tikslu pamatyti raketų šachtas nusileidome į antrą požeminį aukštą.

NusileidimasŠarūnas leidžiasi kopėčiomis.

Antras lygis žymiai didesnis ir įdomesnis. Taupydami brangų laiką, požeminiais tuneliais nuėjome iki dviejų šachtų.

Požeminis koridoriusPagrindinis koridorius.

Šachtos prieigosPatalpaNeaiškios paskirties patalpa.

Generatoriaus patalpaGeneratoriaus patalpa.

Avarinis liukasTuščia patalpa ir avarinis liukas.

KoridoriaiKoridoriai veda link raketų šachtų.

DurysRaketos šachta

 

Užsemta šachtaUžsemta raketos šachta. Lipti į vandenį nerekomenduojama.

VanduoGilyn į dugną buvo galima nusileisti kopėčiomis.

SiurblinėOksidatoriaus siurblinė.

Kuro talpyklos pamataiŠioje vietoje stovėjo raketinio kuro cisterna.

ŽymėjimaiŽenklas koridoriuje

Vaikščiojant po bazę sutikome vietinius explorerius. Pasak jų, greitai turėtų prasidėti bazės griovimo darbai. Jeigu yra trokštančių aplankyti – siūlau neatidėlioti. Išlindome į dienos šviesą ir pajudėjome toliau. Visiems digeriams rekomenduoju!

Atnaujinta (2016)

Bazė sulyginta su žeme.

#Latvija

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__