
Nuostabus Rzewuski šeimos dvaras
2018/08/12 Administratorius 0 Komentarų
Įžanga
Kelionės po Lenkiją pradžioje pirmosios nakvynės vietai pasirinkome kuklų pakelės motelį netoli Lenkijos sostinės – Varšuvos. Vakare, tarp betoninių skydo sienų planuojant tolimesnį maršrutą, pastebėjome, jog keliausime pro urbanistinių tyrinėtojų puikiai žinomą miestelį – Lodz. Prisiminiau, jog būtent kažkur ten turėtų būti nepaprastai gražus apleistas dvaras. Sakoma, jog vienas gražiausių Europoje. Privalėjome ten sustoti. Į pagalbą pasikvietus savo seną draugą – „google maps“ palydovą, nesunkiai jį radome.
Seni metaliniai vartai patvirtina, jog esame teisingoje vietoje.
Istorija
Iš pradžių gali pasirodyti, jog dvaro istorija siekia porą amžių nuo mūsų laikų, bet iš tiesų jis yra dar ganėtinai „jaunas“. Prancūziškojo renesanso stiliaus dvaras Bratoszewice miestelyje buvo pastatytas 1922 metais. Brėžinius nubraižė tuomet žymus architektas iš Varšuvos Juliusz Nagórsk. Rūmai su uždaru vidiniu kiemeliu – oranžerija priklausė Rzewuski šeimai, kuri taip pat gyveno Varšuvoje, o vasaras praleisdavo čia. Dvaras lenkų šeimai priklausė palyginus neilgai. 1945 metais jame buvo įkurta žemės ūkio mokykla, o 1985 metais mokyklą nusiaubė gaisras, kuris ir buvo galutinis taškas šio nuostabaus dvaro istorijoje.
Fasadinė dvaro pusė su dvigubais laiptais. Net ir iš išorės rūmai atrodo įspūdingai.
Oranžerijos langai.
Viduje patalpas jungia keli koridoriai. Puikiai matosi gaisro padariniai. Vietomis sienos atrodo tokios nestabilios, jog į antrą aukštą lipti nerizikavome.
Buvusios mokyklos pėdsakai.
Senas Europos žemėlapis viename iš koridorių.
Apžiūrėjus visą dvarą lieka įdomiausia dalis – didžiulė oranžerija pačiame rūmų centre.
Maloniai pro stiklinį stogą krentanti šviesa, senoviškas fortepijonas ir aptrupėjusios sienos sukuria tokį neįprastą derinį, kurio dar neteko matyti. Nuotraukomis perteikti visko neįmanoma, bet kiekvienas, kuris žavisi apleistu grožiu, privalo pamatyti šią vietą.
Vieta iš tiesų išskirtinė. Viena tokių, kuriose atrodo, laikas tiesiog sustojo. Tam kartui tiek. Tikiuosi, šiomis nuotraukomis pavyko sužadinti norą tyrinėti ir ieškoti. Nuostabu žinoti, kiek dar nematytų vietų turime aplankyti. Iki greito.