ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Spielbergo konclageris Krokuvoje

2018/08/02 Administratorius 0 Komentarų

Sveiki, projekto apleistazona.lt sekėjai. Šiandien su jumis sveikinamės iš Krokuvos. Asmeninis poilsis šį kartą nubloškė šiek tiek toliau nuo Lietuvos, bet nepamiršome pakeliui aplankyti keletą įdomesnių vietų, kurias privalote pamatyti ir jūs. Vieta – kitokia, nei iki šiol buvusios. Tai apleistas kalkakmenio karjeras, kuris 1992 metais pasitarnavo Stevenui Spielbergui ir tapo istorinės dramos „Šindlerio sąrašas“ filmavimo aikštele. Tiesa, ši vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai, bet apie viską nuo pradžių.

1995

Nors koncentracijos stovyklos replika buvo pastatyta Steveno Spielbergo filmui, bet iš tiesų ši vieta Antrojo pasaulinio karo metais turėjo nemažą vaidmenį. 1873 -aisiais dvi žydų šeimos atidarė kalkakmenio karjerą, kuris veikė iki pat, kol vokiečiai okupavo Krokuvą ir pavertė šią vietą darbo stovykla. Čia buvo vežami kaliniai iš Plaszow stovyklos. Juos vertė dirbti sunkius darbus. Pagal rastus duomenis, šioje vietoje buvo nužudytas 21 kalinys.

Kadras iš filmoKadras iš Steveno Spielbergo filmo „Šindlerio sąrašas“.

Stovykla filmui apleistame kalkamenio karjere buvo sukurta pagal originalius Plaszow stovyklos brėžinius. Visai netoli tikrosios stovyklos. Režisierius Stevenas Spielbergas iš pagarbos Plaszow stovyklos aukoms atsisakė filmuoti tikroje stovykloje ir sukūrė labai panašią jos kopiją. Buvo pastatyti 34 barakai, sargybos bokšteliai, spygliuotos tvoros perimetras ir kelias, grįstas žydų antkapiais. Tiesa, antkapiai nėra tikri, bet net ir iš arti labai sunku atskirti, kad jie nėra autentiški. Toks kelias iš sudaužytų antkapių buvo ir netoliese esančioje Plaszow stovykloje. Deja, bet didžioji dalis filmo pastatų buvo išardyti 1993 metais, kai filmavimai jau buvo užbaigti. Atrasti lokaciją nėra sunku. Siūlyčiau automobilį palikti šiek tiek nuošaliau ir einant aplankyti tikrąją Plaszow koncentracijos stovyklą, kuri yra vos už kelių šimtų metrų nuo karjero.

Koncentracijos stovyklos tvoraSenas pastatasSenojo karjero likučiai. Stovykla  filmui buvo pastatyta karjero apačioje, bet, prieš nusileidžiant, apžiūrėkime išlikusius senus kasyklos įrengimus.

krosnysKalkamenio krosnys.

Kadras iš filmo Kadras iš filmo

Kadrai iš Steveno Spielbergo filmo „Šindlerio sąrašas“. Aukštos krosnys puikiai matosi antrame plane.

Kalkakmenio krosnysKrosnysKrosnyskrosnyskrosnysBuvusi darbo stovyklos teritorijaVaizdas iš viršaus į apžėlusią darbo stovyklos teritoriją.

ĮrengimaiĮrengimaiIšlikę seni įrengimai.

BėgiaiIšlikę autentiški kasyklos siauri bėgiai vagonėliams.

BėgiaiBėgiaiĮ apačią nusileidus siaurais metaliniais laiptais, iš lėto apima keistas jausmas. Stovykla filmui buvo sukurta tokia tikroviška, jog atrodo, kad prieš daug metų visi staiga dingo ir viską iš lėto pasiglemžė gamta. Braunantis pro tankius krūmus pamatome spygliuotos vielos stulpus. O toliau einant palei juos pastebime, jog mums po kojomis – žydų antkapiai.

Takas iš antkapiųKadras iš filmo

Kadras iš Steveno Spielbergo filmo „Šindlerio sąrašas“.

Takas iš antkapiųTakas iš antkapiųTakas iš antkapiųTvoros likučiaiSpygliuotos tvoros likučiai.

Tyla, slogi nuotaika ir mintys apie Antrojo pasaulinio karo baisumus. Šioji trijulė, be jokių abejonių, aplanko kiekvieną, kuris nusprendžia čia apsilankyti. Apleistos Zonos tyrinėtojai taip pat nebuvo išimtis. Iki greito.

 

#Lenkija

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__