ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Apleista stovykla „Žuvėdra“

2016/08/06 Administratorius 9 Komentarai

Apie stovyklą

Atėjo laikas aprašyti visiems klaipėdiečiams ir pajūrio svečiams puikiai žinomą vietą. Pristatau Jums prieš 58 metus Girulių miškuose pradėtą statyti vasaros pionierių stovyklą klaipėdietišku pavadinimu „Žuvėdra“. Šią vaikų poilsio įstaigą sudarė du vieno buto gyvenamieji namai, kuriuose atskirai nuo vaikų miegodavo stovyklos prižiūrėtojai, du sandėliai, garažas, skalbykla, administracinis pastatas, valgykla, dvidešimt keturi poilsio nameliai ir taip pat du antrojo pasaulinio karo metais statyti statiniai/įtvirtinimai. Jeigu tiksliau – „Memel-Nord“ art. baterijos jėgainės ir šaudmenų sandėliavimo bunkeriai. Link bunkerių vedė senas vokiečių betoninis kelias. Norėčiau pažymėti žodį „vedė“. Neseniai prasidėję stovyklos griovimo darbai nebuvo labai draugiški šiam vokiškam paveldui. Plačiau apie „Memel-Nord“ bateriją ir jos statinius aprašysiu sekančiuose reportažuose. Dabar sutelkime dėmesį į sovietmečiu statytą stovyklą ir pagrindinius jos statinius.

Žuvėdros stovyklaVasaros stovyklos poilsio nameliai buvo pradėti statyti 1958-aisiais, vėliau vėl statyti – 1965-aisiais ir 1975-79 metais. Teritorijoje buvo lauko tualetai, prausyklos, uždari dušai su šiltu vandeniu. 1984 metais čia veikė vietinės pramonės ir komunalinių įmonių susivienijimo profsąjungos pionierių stovykla. Po 14-os metų teritorijoje esantys statiniai Klaipėdos apskrities valdytojo įsakymu buvo perduoti juridiniams asmenims. Kas buvo paskui? Pastatai seno, vaikų mažėjo ir stovykla užsidarė. Tiesa, niekuomet oficialiai ji taip ir neužsidarė. Teritorija visuomet buvo saugoma, bet pastatai be stogų nebebuvo tinkami vaikų poilsiui. Paklaustas sargas lyg sovietmetyje užstrigęs vaiduoklis vis atsakydavo: „Ne, stovykla veikia. Čia vaikščioti negalima“. Tiesa buvo visai kitokia. Prieš daugiau nei penkiasdešimt metų gyvavusi stovykla yra virtusi pačia tikriausia apleista zona.

Pabandykime pasivaikščioti

Taip, pabandykime. Mano nuostabai, ši stovykla yra labai smarkiai saugoma. Čia dieną naktį budi trys sargai. Vienas iš jų – patruliuojantis perimetre. Apie šią vietą žinojau jau labai labai seniai, bet tik žinia apie greitai prasidėsiančius griovimo darbus privertė mane paimti į rankas fotoaparatą ir pabandyti čia pasivaikščioti. Pirmas bandymas nebuvo labai sėkmingas. Buvome pastebėti ir nelabai maloniai palydėti link išėjimo. Nusileidus saulei bandymas buvo pakartotas. Judėti reikia greitai, o objektyvo žiedus sukinėti nepaprastai greitai. Tikrai ne visi pastatai buvo užfiksuoti. Bet didžioji dalis – taip.

Prieš 24 metus

Sena nuotrauka

Sena nuotrauka

Šiandien

Žuvėdros stovyklaKai šešėliai ir krūmai tampa tavo geriausiais draugais.

Poilsio nameliaiMediniai poilsio nameliai. Šie išsilaikė pakankamai gerai.

ValgyklaApvali „Žuvėdros“ valgykla.

Poilsio nameliaiPrausyklaPrausykla a.k.a taromatas.

Poilsio nameliaiPoilsio namelisTualetasLauko tualetai.

Apleista stovykla

Vaikų spintelėsSpintelės vaikų daiktams viename iš poilsio namukų.

Poilsio nameliaiPoilsio nameliaiPoilsio nameliaiSenas čiužinysPoilsio nameliaiNamelio vidusPoilsio nameliaiŽvelgiant į teritorijąŽuvėdros stovyklaGaliniai stovyklos vartai ir betoninis kelias.

Labai norėčiau, jog skaitytojai komentaruose pasidalintų savo prisiminimais. Gal turite senų šios stovyklos nuotraukų, kurias galėčiau pridėti prie bendro aprašymo?

apleistazona@gmail.com
#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Komentarai

 1. Skaitytojas
  2016/10/26 - 7:42 pm

  Kada ji užsidarė? lyg neseniai buvau joje na kokie 5 metai atgal tai viskas buvo gan tvarkinga.

 2. wk
  2016/10/27 - 6:34 pm

  Ji dar gyvavo prieš 2 metus. Paskutinį kartą, kai buvau, 2014 metais birželį buvo stovyklavietėj surengtas partijos sąskrydis kaip ir kiekvienais ankstesniais metais. Viskas veikė, namukai buvo nuomojami. Tik neįsivaizduoju, kas davė leidimą šioje vietoje statyt gyvenamus namus. Kad jiems rankos nuo godumo nupūtų, po šimts. Ech, pati geriausia ir jaukiausia poilsiavietė, kokioj tik buvus. Iki jūros tik keli žingsniai, tuo tarpu einant gali pasigėrėt bunkerių didingumu ir paslaptingumu.

 3. Stovyklautojas
  2018/08/03 - 2:27 pm

  Buvau tarybiniais metais. kokiais 1982. Buvo puiki stovykla, landžiojom po bunkerius prie stovyklos ir pajūryje.

 4. Nijole
  2019/06/11 - 4:22 pm

  Teko ir man ten buti ir ne viena karta labai patiko gaila kad jos nebelyko bet uztat geri prisiminimai islyko

 5. Gintaras
  2019/07/13 - 8:06 am

  Laba diena. Aš buvau šitoi stovykloi .paješkokas gal dar rasiu savo burio nuottaukas.buvo tikrai smagu kaio prisimenu.
  Tikrai geri prisiminimai

 6. Gintaras
  2019/07/13 - 8:08 am

  Paskutinei foto kur galiniai vartai išdesnes matosi namialiai tai mano burio nameliai buvo :)

 7. Kristina
  2019/07/13 - 9:35 pm

  Stovyklavau čia1996m vasarą, dalyvavom Jūros šventėj. Kaip gaila, kad jokių nuotraukų neturiu, nors kažkas iš vadovų tikrai fotografavo.
  Patys geriausi prisiminimai!

 8. Arturas
  2019/11/14 - 6:59 am

  Stovyklaudavau žuvedrau, geriausi laikai buvo. Turiu nuotrauku nuo 1988 metu.

 9. Anonimas
  2024/04/07 - 9:10 pm

  Sveiki, žuvėdriečiai! Iki 1981 metų kone dešimtmetį dirbau vaiku, iki 1986 – būrio vadovu. Dabar ieškau ir nerandu archyvų apie darbą. Tai jau ketvirta darbovietė, kurios archyvai nėra tvarkingai saugomi, ir Sodra vien trauko pečiais. Apsileidimas toks, kaip nuotraukose.
  Prie progos pažiūrėčiau nuotraukų albumus, po ranka neturiu, draugavome ir fotografuodavomės gausiai. Tolėliau buvęs mandresnis Žilvitis, bet man labiau patiko mūsų paprasta ir draugiška kompanija. Vadovais čia dirbti siųsdavo Lietuvių kalbos ir režisūros specialybės studentus iš Konservatorijos Klaipėdos fakultetų, su kuriais susidraugaudavome, o vėliau ir bendradarbiavome. Nemažai dainuodavome, nuolat vyko smagūs renginiai. Laimingai tuo tarpu!

Parašykite komentarą

__