Kino teatras „Vaidila”
2017/01/10 Administratorius 1 Komentaras
Įžanga
Pabandysiu šiandien aprašyti dar vieną pastatą Klaipėdoje. Objektas šis nėra apleistas, bet pirminės savo funkcijos jau nebeatlieka. Vargu ar dar kada nors atliks ir manau galima sakyti, jog jis jau yra istorija. Dalis mūsų miesto istorijos, kuri vis dar stovi P.Komunos gatvės ir Taikos prospekto sankirtoje. Tikrai daugelis klaipėdiečių prisimena šią vietą. Taip gavosi, jog aš savo laiku jau ėjau į kitą kino teatrą. Kino teatras „Žemaitija” būdavo geriausia vieta praleisti laisvas popietes ir pasimėtyti popkornais. Nežinojau „Vaidilos”. Sužinojau tik tuomet, kai man pirštu parodė. Kinas ir kino teatrai visuomet buvo be galo įdomus dalykėlis. Norėjau aprašyti šį sovietinį betoninį baisuoklį. Tuo labiau, jog iki šiol jis atitinkamai nebuvo aprašytas. Žengiam prie istorijos.
Istorija
Kino teatras buvo pradėtas statyti 1971 metais ir baigtas jau sekančiais. Didžioji vieną salę turinti kino mėgėjų „meka” išdygo naujai pastatytame gyvenamųjų namų rajone. Lai atleidžia man chruščioviniai herojai, bet išdygo toks pat baisus, kaip ir pastarieji namai. Buvo pastatytas visas prekybos ir pramogų kompleksas! Parduotuvė „Aitvaras”, restoranas „Bildukas” ir jau pradėtas aprašinėti kino teatras „Vaidila”. Manote negali būti geriau? Gali. Kino teatras „Vaidila” buvo apdovanotas Lenino premija ir sovietmečiu laikomas Klaipėdos architektūros pasididžiavimu. Rimtai? Dar kartą prašau pažiūrėkite į viršelio nuotrauką. Architektūros pasididžiavimas :))) Nusikelkime į 1984-uosius. Vakaro programoje – Progresyvus Prancūzijos kinas. Pažangūs Prancūzijos, kaip ir kitų Vakarų šalių, kinematografistai negali likti abejingi skaudžioms buržuazinėms piktžaizdėms – įstatymo saugotojų parsidavėliškumui, šio pasaulio galingųjų savivalei, korupcijai, politiniam ir kriminaliniam terorizmui. Kino teatro repertuare dažniausiai ir būdavo užsienio režisierių filmai. Ypač populiarūs būdavo indų kino vakarai. Rodant tokius filmus, kaip: „Disko šokėjas”, „Zita ir Gita” arba „Uždelstas kerštas” salė būdavo perpildyta. Žmonės žiūrėdavo šiuos filmus po kelis kartus, o „atstovėjus” kilometrinėje eilėje nebūdavo jokios garantijos, jog dar gausi bilietą į savo seansą. Aš jau nekalbu apie „King-Kong’ą” ir „Italų nuotykius Rusijoje”. Man atrodo supratote. Priešingai, nei Kaune – Klaipėdoje lietuviškasis kinas nebuvo populiarus.
Kino teatras sovietmečiu. G. Tiškaus asmeninio archyvo nuotrauka.
Kino teatras „Vaidila” buvo išties prestižinė vieta. Taigi, normalu, jog turėjo prestižinį repertuarą, jam ir filmus geriausius duodavo, ir įdomesnius kino žurnalus. Šioje vietoje kino bilietai kainuodavo brangiausiai, o eilės nusidriekdavo ilgiausios. Žodžiu -iausiai, -iausios, -iausi ir t.t. Vieta buvo geriausia ir geidžiamiausia. Žmonės tiesiogine žodžio prasme kovodavo dėl bilietų. Galime tik poetiškai pridurti, jog „Vaidilos” aptrupėjusios sienos girdėjo ne vien plojimus (seniau žmonės plodavo kino teatruose), bet ir aršių grumtynių garsus, bei keiksmažodžius dėl numindžiotų batų. Vieta buvo žinoma. Visi čia norėjo patekti. Bėgant metams lankytojų vis mažėjo, o atsidarę naujesni kino teatrai tik paspartino „Vaidilos” pabaigą. Šiandien ši vieta yra nepaprastai blogos būklės – viduje veikia naudotų baldų komisas. Žengiame vidun.
Nuotraukos
Iki pat šių dienų išliko visi trys kino teatro užrašai.
Pradėsime nuo antro aukšto. Antrame aukšte buvo įrengtas laukiamasis. Dabar čia Jūsų laukia vokiški baldai. Visus norinčius prisiminti senas dienas kviečiu atvykti čia apsižvalgyti. Gal ir kokį minkštą kampą rasite.
Autentikos čia nelabai liko. Senos lubos, langai ir užuolaidos. Realiai – nieko.
Antra dalis. Pro šias metalines duris pateksime į kino teatro salę.
Autentikos čia tikrai daugiau. Išliko ekranas, kėdžių numeriukai, ekrano užuolaidos ir dar daug mažų detalių, kurių neverta aprašinėti.
Šioje vietoje apžiūra ir pasibaigs. Turiu prisipažinti – salė paliko įspūdį. Visos kitos patalpos yra tikrai tuščios ir nuobodžios. Jeigu norite pasidalinti prisiminimais – komentarų skiltis atvira visiems. Iki greito!
Papildyta
Skaitytojas Tadas siunčia nuotraukas iš patalpų, kuriose mums apsilankyti nepavyko. Tado dėka galime žvilgtelti į senuosius kino projektorius ir pagalbines patalpas.
Atnaujinta 2024:
Greitu metu planuojama pradėti griauti pastatą. Atsirado proga apžiūrėti visas patalpas. Apsilankiau čia paskutinį kartą.
2024.04.26 Kino teatras nugriautas
Taip pat skaitykite:
Kino teatras „Baltija”
Tadas
2017/01/12 - 1:41 pm
Turiu nuotraukas iš kitų patalpų su visa technika, prieš jai iškeliaujant, labai įdomios nuotraukos.