ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Vokiečių slėptuvės a.k.a Klaipėdos tuneliai

2016/01/28 Administratorius 25 Komentarai

Įžanga

Prieš trejus metus pradėjau smarkiai domėtis vokiečių paliktais statiniais Klaipėdoje. Prieš metus aprašiau daugeliui žinomus, na, bent jau matytus antrojo pasaulinio karo metais statytus vokiečių fortifikacijos įtvirtinimus Kuršių Nerijos miškuose. Pastarieji statiniai savo metu buvo slapti ir užmaskuoti, bet šiandien jie jau niekam nėra paslaptis. Tuo metu neradau jokio puslapio, kuriame būtų visi jie aprašyti ir paskelbus reportažą pastebėjau, jog tikrai didelis ratas žmonių domisi to laikotarpio kariniu palikimu Klaipėdoje. Manau pribrendo laikas aprašyti mažiau žinomus statinius – slėptuves. Prisipažinisu, jog šis reportažas pareikalavo labai daug laiko ir pastangų. Nemažai slėptuvių yra privačiose teritorijose. Iš anksto noriu padėkoti Laisvūnui Kavaliauskui ir Arūnui Džiugeliui už visapusišką pagalbą. Straipsnio viršeliui pasirinkau nuotrauką, kurioje Liudas Dambrauskas užfiksavo nuorodą į slėptuvę. Nuoroda buvo ant Bokštų gatvės bažnyčios sienos. Slėptuvė dar yra išlikusi, o nuo nuorodos iki jos – 300 metrų.

Su sovietų slėptuvėmis jau spėjome susipažinti. Visoje Lietuvoje tokių slėptuvių buvo pastatyta labai daug. Vokiškų slėptuvių aptinkama žymiai rečiau. Daugelis miestiečių net nežino, jog visai pašonėje egzistuoja štai tokie požeminiai statiniai. Memelio mieste slėptuvės nebuvo statomos ilgam gyvenimui jose. Žmonės čia prisiglausdavo trumpam laikui, laikinai pasislėpdavo nuo krentančių bombų. Klaipėdos miestui buvo būdingos tunelinės slėptuvės. Šioje vietoje trumpam nukrypsiu.

Daugelis klaipėdiečių yra girdėję istorijas apie po Klaipėdos miestu esančius tunelius. Dažnai ir man tekdavo girdėti tokius pasakojimus. Visai nekeista, jog tokios legendos tarp Memelio gyventojų iš lūpų į lūpas sklisdavo. Pasižiurėkime, kaip būdavo įrengiamos vokiškos slėptuvės. Apsaugai skirti požeminiai statiniai būdavo tunelio tipo ir dažniausiai su daug užsisukimų. Kaikurie „tuneliai“ net iki 100 metrų ilgio. Slėptuvės būdavo apsaugotos hermetinėmis durimis. Tunelinės slėptuvės buvo įrengtos po gatvėmis, namais, skverais ir t.t. Vaizduotė ir man pačiam pieštų neįsivaizduojamo ilgio tunelius, jeigu nepavyktų tokių durų atidaryti. Tuneliai yra, bet ne tokie, apie kokius rašo mūsų spauda.

Slėptuvių paskirtis labai aiški – suteikti civiliams vietą, kurioje galėjo pasislėpti miesto bombardavimo metu. Karo pabaigoje slėptuvėse slėpdavosi tik miesto gynėjai. Priežastis paprasta, civilių gyventojų Klaipėdoje tiesiog nebeliko. Kai kurios slėptuvės buvo paverstos operacinėmis. Čia būdavo atvežami ir slaugomi kariai iš priešakinių fronto linijų.

Po namais

Slėptuvės buvo statomas pagrindiniuose pramoniniuose rajonuose, prie svarbių miestui pastatų ir taip pat gyvenamųjų namų kvartaluose. Puiki vieta pasislėpti nuo bombordavimo būdavo ir namų rūsiai. Deja, bet ne kiekvieno namo rūsys būdavo tam tinkamas. Kai kurie rūsiai būdavo specialiai tam pritaikyti, jų konstrukcijos sutvirtinamos, įrengiamos šarvuotos metalinės langinės, angos užsandarinamos.

Nauji uosto gatvė. Apleistas pastatas.

Slėptuvė buvo įrengta šio pastato rūsyje. Žinoma mažiausiai dar dešimt slėptuvių, kurios buvo įrengtos gyvenamųjų namų rūsiuose:

NamukasŽalgirio gatvės slėptuvės evakuacinis išėjimas.

Muzikos fakultetoApsaugotas įėjimas į muzikos fakulteto rūsį.

Dabar pažiūrėkime, kaip slėptuvės būdavo suplanuotos ir statomos. Klaipėdoje buvo statomos laužytos „S” formos, su vienu užsisukimu, „U” raidės formos arba tiesaus požeminio tunelio slėptuvės. Tokie laužyti užsisukimai būdavo daromi specialiai. Tai turėjo nukreipti sprogimo bangą kita kryptimi. Nereikia manyti, jog slėptuvė galėjo atlaikyti tiesioginį pataikymą, jos tiesiog nebūdavo statomos taip giliai po žeme, o perdengimai nebūdavo tokie tvirti. Sienos mūrinės arba gelžbetoninės. Greičiausiai pirminė Memelio slėptuvių paskirtis buvo apsaugoti civilius gyventojus nuo dujų atakų.

Prie geležinkelio stoties

Kaip jau minėjau, statiniai nebūdavo pritaikyti ilgesniam gyvenimui juose. Dažniausiai tai būdavo paprasčiausias požemis su apsauginėmis durimis ir avariniais išėjimais. Tiesa, turime vieną pavyzdį, kuomet slėptuvė buvo geriau paruošta. Prie geležinkelio stoties esančios dvi slėptuvės. Šios slėptuvės yra laikomos kaip geriausiai išlikusios antrojo pasaulinio karo metu statytos slėptuvės Klaipėdoje. Geležinkelio stoties slėptuvės buvo skirtos apsisaugoti nuo netikėtų oro išpuolių ir artilerijos apšaudymų.

Geležinkelio slėptuvės planas

Slėptuvės planas. Autorius: Laisvūnas Kavaliauskas.

Geležinkelio stoties slėptuvėNusileidimasNusileidimas į slėptuvę.

Tunelis

 

DurysVokiškos hermetinės durys.

Slėptuvėje Išliko degazavimo tarpinės patalpos, tualetai, vandens vamzdynai ir oro ventiliacijos sistema. Į slėptuvę veda bent keli įėjimai.  Požeminis statinys suprojektuotas taip, kad vienu metu į jį galėtų subėgti daug žmonių iš skirtingų pusių. Šios dvi slėptuvės buvo toliau naudojamos ir sovietmečiu.

Geležinkelio stoties slėptuvėNetoliese esanti slėptuvė – panaši, bet šiek tiek mažesnė. Tunelinių slėptuvių talpa – po 25 žmones.

Nusileidimas į slėptuvę

Autentikos čia praktiškai neliko

Nėra aišku, koks inventorius būdavo laikomas slėptuvėse. Klaipėdos miesto slėptuvėse neišliko jokių pėdsakų, bet galima spėti, jog visos slėptuvės buvo aprūpintos dujokaukėmis, pirmosios pagalbos priemonėmis ir įrankiais, kuriais užgriuvus išėjimui galima buvo išsivalyti kelią.

Vokiška dujokaukėBūtent tokiomis dujokaukėmis buvo aprūpintos kitų Reicho šalių požeminės slėptuvės.

Slėptuvės įranga

Pilies bastionai

Jau žinote, jog karui einant link pabaigos slėptuvės nebuvo naudojamos tik civilių gyventojų apsaugai. Daugelis slėptuvių tapo karo lauko fortifikaciniais statiniais. Apie tai byloja vienas išskirtinis statinys prie pilies bastiono (Jono kalnelio) Netoli įėjimo į slėptuvę išlikęs stebėjimo postas. Pačios slėptuvės matomas tik įėjimo fragmentas. Slėptuvė užgriuvusi, bet yra priežasčių manyti, jog po žeme dar yra išlikusios požeminės patalpos. Paviršiuje (apytiksliai už 45 metrų nuo įėjimo) radome ventiliacijos vamzdį.

Slėptuvė bastionaiĮėjimas į tunelį. Galbūt ateityje praėjimas bus atkastas.

Bastionų slėptuvės postas bendras planasStebėjimo postas. Sienos ir stogas – betoniniai.

Bastionų slėptuvės postas

Anga yra nukreipta įėjimo į slėptuvę link.

Iš esmės tik tiek pėdsakų ir pavyko atrasti, kurie byloja, jog civilinės slėptuvės buvo pritaikytos ir kaip atsakomosios ugnies taškai.

Vakariniame Jono kalnelio pylime yra įrengta mūrinė slėptuvė. Vidaus įranga neišsiskirianti, bet išsiskiria savo dydžiu. Bendras tunelio ilgis apie 100 metrų. Tampa aišku, jog vokiečiai stengėsi kuo labiau išnaudoti aplinkinius statinius slėptuvių įrengimui.

Jono kalnelio požemių planas

Po atliktų „iš akies” matavymų sudariau požeminės slėptuvės planą.

Poterna

Vokiečiai atrado puikų sprendimą statant šią slėptuvę, kuri yra didžiausia iki šiol atrasta Klaipėdoje. Statybininkai išgriovė poternos sieną ir iškasė apytiksliai 100 metrų ilgio tunelį. Mano sudarytame plane puikiai matosi antrojo pasaulinio karo metais statyta dalis.

Skliautuota patalpa

Ši patalpa taip pat buvo atitinkamai įrengta. Įėjimą saugojo hermetinės šarvuotos durys. Sienoje matosi ventiliacinė anga. Angą išmušė vokiečiai. Paviršiuje matosi vamzdis.

Ledo stalagmitai

Požemiams būdingi dariniai.

ĮėjimasPagrindinis įėjimas. Seniau buvo dvejos durys.

ĮėjimasĮėjimas iš lauko pusės.

Durų staktaPoternos vartai karo metais buvo užsandarinti. Slėptuvė turėjo du įėjimus.

Laiptai

Puikiai įkomponuoti betoniniai laiptai.

LaiptaiJono kalnelio požemiaiLaikiklisTurėklo laikiklis. Tokius pat pavyko aptikti ir psichiatrinės ligoninės slėptuvėje. Panašu, jog turėklai buvo mediniai.

PoternaGrindys buvo pakeltos nuo žemės (apie 30cm).

Elektros instaliacijaElektros laidų pėdsakai. Daugumoje slėptuvių buvo išvedžiotas apšvietimas.

Ventiliacijos angaDar viena ventiliacinė anga.

PatalpaDar viena slėptuvės patalpa. Paskirtis neaiški.

DurysMedinės šarvuotos durys. Karo pabaigoje buvo pradėta gaminti ir tokias duris. Kainuodavo žymiai pigiau. Durys yra medinės, bet padengtos metaline skarda. Medines duris dar pavyko atrasti psichiatrinės ligoninės ir vandenvietės slėptuvėse.

Medinės durysTarpinėGuminė tarpinė. Durys buvo hermetiškai sandarios. Slėptuvė buvo apsaugota nuo cheminio ginklo.

SkliautasMėlyni dažaiMatosi mėlyni dažai. Plačiai vokiečių statiniuose naudojama technologija. Sienų viršus ir apačia buvo dažoma skirtingomis spalvomis.

Tunelio pabaigaUžmūrytas tunelio galas. Ties šia vieta buvo atsarginis išėjimas.

Ferdinando skvere

Keliaukime į bokštų gatvę. Šios gatves skverelyje yra išlikusi vokiška požeminė slėptuvė, kuri išsiskiria savo forma. Slėptuvė yra „U“ formos. Šiai dienai iš slėptuvės neliko praktiškai nieko. Sienos raudonų plytų mūro. Perdengimas betoninis.

Ferdinando skveras

Ferdinando skvero slėptuvė (2020 metais)

Prasidėjo slėptuvės griovimo darbai. Atsirado proga bent trumpam nusileisti į apačią ir apžiūrėti tunelį.

Ferdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėIšgriautas tunelis ties pasisukimu.

Ferdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvėFerdinando skvero slėptuvė

 

Prie kapinių

Prie Joniškės kapinių esanti slėptuvė nebuvo baigta iki galo statyti. Pasižiūrėkime kaip buvo projektuojama slėptuvė. Aiškiai atsižvelgta į Landšafto nelygumus. Slėptuvė šioje vietoje atrodo visiškai logiškas sprendimas – kitoje upės pusėje stovi „Union“ trąšų fabrikas.

Kapinių slėptuvės planasSlėptuvės planas. Autorius: Laisvūnas Kavaliauskas.

Kapinių slėptuvėNebaigtas statyti tunelis.

Atsarginis išėjimasLengviausias patekimas į slėptuvę – per atsarginį išėjimą.

Kapinių slėptuvėTarpinė patalpaTies tarpine patalpa slėptuvė ir baigiasi.

Medinės durys

Šios medinės durys buvo pastatytos jau pokario metais. Durų stakta yra išlikusi originali – vokiška.

Sportininkų rajonas

Sportininkų gatvėje slėptuvė taip pat nebuvo baigta statyti. Slėptuvės likučiai išliko šalia gyvenamojo namo. Dar galima įžvelgti laužytą tunelio formą.

 

Slėptuvės likučiai.

Kitas tunelio galas.

Sportininkų rajone buvo ir dar viena vokiška slėptuvė. Deja, bet iš jos liko tik griuvėsiai. Slėptuvė buvo pastatyta prie buvusio „Bakeno” ženklo. Orientyras – didžiuliai betoniniai luitai. Luitai mena čia stovėjusį navigacijos bokštą. Seniausias Klaipėdos navigacinis įrenginys buvo pastatytas 1852 metais, o nugriautas prieš aštuonerius metus.

Betoniniai luitaiOrientyras – didžiuliai betoniniai luitai.

Slėptuvės pėdsakaiPuikiai matosi tunelinės slėptuvės pėdsakai.

Gėlių  gatvė

Gėlių  gatvėje taip pat buvo pastatyta požeminė tunelinė slėptuvė. Gyvenamasis rajonas buvo apstatytas smulkiais namukais, kurie rūsių greičiausiai tikrai neturi. Ar viso rajono gyventojams būtų užtekę tokios nedidelės slėptuvės? Vargu.

Slėptuvės sienos – raudonų plytų mūro. Perdengimas – betoninis. Galima spręsti, jog ši slėptuvė buvo pastatyta jau priartėjus rusams. Toks statybos būdas yra žymiai greitesnis.

Tiesa, netoliese, Alyvų gatvėje, buvo pastatyta panaši slėptuvė. Deja, bet ant požeminio statinio išdygo naujas mokymo centro pastatas. Per stiklą matosi buvusi vokiška slėptuvė.

Bangų gatvė

Labai įdomi slėptuvė yra po Bangų gatve. Gatvę kerta 24 metrų ilgio tunelis ir būnant jame puikiai girdisi virš galvos važiuojantys automobiliai. Vienoje tunelio pusėje išliko mūrinis tambūras, o kitoje, deja, bet neišliko nieko. Matyt tvarkant medvilnės audimo fabriko teritoriją įėjimas buvo užverstas.

Bangų gatvės slėptuvės planasSlėptuvės planas. Autorius: Laisvūnas Kavaliauskas.

Įėjimas į tunelįĮėjimas į tunelį.

NusileidimasNusileidimas į tunelį. Ant sienų matosi elektros instaliacijos likučiai.

TunelisLikučiaiKabelių tvirtinimo likučiai.

Tunelio pabaigaTunelis baigiasi kitoje Bangų gatvės pusėje. Išėjimas – užmūrytas.

Daržų gatvė

Daržų gatvėje, pačiame Klaipėdos senamiestyje buvo aptikta plytų mūro slėptuvė. Aptikus šią slėptuvę buvo atlikti archeologiniai tyrimai. Atlikti tyrimai atskleidė, jog slėptuvė buvo statoma paskubomis. Sienoms buvo panaudotas plytų laužas, o ir pats slėptuvės sandarumas kelia abejonių. Prasidėjus dujų atakai geriau buvo ieškoti kitos slėptuvės.

Daržų gatvės tunelis

Matosi užmūrytas įėjimas į slėptuvę.

Daržų gatvės tunelis

 Psichiatrinės ligoninės

Vėl keliaujame į Bangų gatvę. Psichiatrinės ligoninės slėptuvė pokario metais ilgą laiką buvo naudota ligoninės ūkinėms reikmėms. Išlikusios sutvirtintos medinės durys ir elektros kabeliai.

Ligoninės slėptuvės planasSlėptuvės planas. Autorius: Laisvūnas Kavaliauskas.

Psichiatrinės ligoninės slėptuvėNusileidimasNusileidimas į slėptuvę.

Slėptuvės patalpaSkylė sienoje yra skirta slėgio išlyginimui.

Likučiai

Elektros instaliacijos likučiai.

Išlikusios durysVentiliacijaSlėptuvės pabaiga yra užmūryta. Panašu, jog seniau tunelis baigėsi „Švyturio” alaus daryklos teritorijoje.

Bijūnų gatvės

Bijūnų gatvės gale buvusi slėptuvė greičiausiai neišliko. Ant jos buvo pastatytas pastatas.

Bijūnų gatvėPrie šio pastato seniau buvo įrengta vokiška slėptuvė. Plečiantis teritorijai slėptuvė dingo po priestatu. Panašiai dingo ir Alyvų gatvės slėptuvė.

Plytų gatvės

Plytų gatvėje esančią slėptuvę drąsiai galime vadinti tipine Memelio miesto vokiška slėptuve. Tai turbūt ilgiausia vokiška slėptuvė Klaipėdoje. Ilgis apie 100 metrų. Išsiskiria tuom, jog po karo buvo perdaryta ir naudojama, kaip civilinės gynybos slėptuvė. Du įėjimai, o tunelis vingiuoja zigzagais.

ĮėjimasNusileidimas.

Hermetinės durys.

Oro valymo įrengimų dalis.

Tualetas – įrengtas po karo.

Oro filtravimo patalpa.

Ilgas tunelis su tarpinėmis patalpomis.

Viduryje tunelio – šulinys.

Šis pisuaras – galbūt dar originalus.

Tipiniai zigzagai.

Ant laiptų mėtosi autentiškos vokiškos durys.

IšėjimasIėjimai į slėptuvę – raudonų plytų mūro. Perdengimas betoninis. Perdengimas sutvirtintas armatūros tinklu.

Vandenvietės slėptuvė

Slėptuvė išsiskiria tuo, jog turi du slaptus evakuacinius išėjimus. Slėptuvę sudaro dvi atskiros patalpos. Sienos – vokiškų plytų mūro. Talpa apie 30 žmonių.

Vandenvietės slėptuvės planas

Slėptuvės planas. Autorius: Laisvūnas Kavaliauskas.

ĮėjimasPatalpaPagrindinė patalpa. Slėptuvę kerta senas vandentiekio vamzdis.

DurysDurysNuverstos medinės durys.

Evakuacinis išėjimasSlaptas evakuacinis išėjimas.

Vasaros estrados

Netoli vasaros estrados yra buvusios kareivinės. Šalia buvo įrengta ir šaudykla, o slėptuvė pastatyta, jog kariai netikėtai prasidėjus anskrydžiui turėtų kur pasislėpti. Tunelis ilgas, bet viduje šiukšlių – beveik iki pat lubų

PylimasPylimas prie dviračių tako.

NusileidimasNusileidimas į slėptuvę.

Tunelio pabaigaKitas tunelio galas.

Simonaitytės bibliotekos slėptuvė

Ant šios slėptuvės buvo pastatytas medinis sandėlys, kuris ją puikiai maskavo. Laisvūnas Kavaliauskas teigia, jog tikrasis slėptuvės ilgis yra apie 100 metrų. Didžioji dalis slėptuvės šiuo metu yra sugriauta. Išliko tik 30 metrų atkarpa.

Bibliotekos slėptuvėNusileidimas į tunelį.

SlėptuvėTunelisSienų puošyba šiek tiek primena Jono kalnelio požeminėje slėptuvėje matytus mėlynus raštus.

VėžimėlisRusiškas vaiko vėžimėlis.

PosūkisPosūkisNetrukus už šio posūkio tunelis ir baigiasi.

Dar dvi tunelinės slėptuvės yra karinių jūrų pajėgų teritorijoje, bet patekti į teritoriją nepavyko. Taigi tiek. Tikiuosi, šiek tiek sudominau ir pastumėjau pradėti tyrinėti savo miestą. Šiame reportaže buvo aprašytos tik atrastos vokiškos slėptuvės. Kasmet atrandama vis naujų požeminių Klaipėdos miesto tunelių. Reportažą stengsiuos nuolat atnaujinti. Iki greito!

2016.03.28

Reportažo pabaigoje paminėjau, jog kasmet atrandama vis naujų požeminių Klaipėdos miesto tunelių, taigi nemelavau. Antrąją Velykų dieną gavau netikėtą kolegos APK fortifikacijos tyrinėtojo Tito žinutę: „įgriuvo žemė, atsivėrė įėjimas į tunelį“. Patikrinau ir likau labai maloniai nustebintas. Po daugybės metų atsivėrė dar vieni požemiai. Dar viena vokiška tunelinė slėptuvė.

Slėptuvė

SlėptuvėSlėptuvėSlėptuvėSlėptuvėAleksandrasSlėptuvė

 

 

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Komentarai

  1. Saulius
    2016/01/29 - 9:50 am

    Laba diena
    Labai įdomus ir vertingas, daug darbo ir laiko kainavęs straipsnis. Labai didelis dėkui.
    Lyg neradau paminėtos slėptuvės, esančios Vytauto gatvėje, netoli Donelaičio aikštės. Ji yra kieme, is trijų pusių apsuptame pastatų.

    • Administratorius
      2016/01/29 - 11:50 am

      Sveiki, labai smagu, jog patiko. Taip. Ten taip pat yra slėptuvė. Vakar mačiau :)

  2. Euforija
    2016/01/29 - 11:05 am

    Vaikystėje Gėlių gatvės slėptuvė būdavo geras kalniukas žiemos metu. Susirinkdavo daug vaikų su rogutėmis. Žinojome, kad ten tunelis, bet lįsti į vidų bijojome. Panašus kalniukas buvo ir ties Alyvų gatve. Ten netoli buvo vartai į karinį tankų dalinį.

  3. VS
    2016/01/29 - 1:50 pm

    Dar viena yra Mažvydo al., Baltijos gamyklos bendrabučio kieme, tik nežinau ar visiškai užmūryjo, kada naują namą statė ten. Nusileidimas buvo puikus ir labai gerai išsilaikiusi slėptuvė. Tiktai abejoju, kad vokiška, labiau panaši į 50-60m. statytas slėptuves.

  4. rusp
    2016/01/30 - 10:29 am

    Taip pat slėptuvė yra vieno Šaulių g. namo rūsyje bei skulptūru parke.

  5. Slėptuvės
    2016/01/30 - 10:37 am

    Dar slėptuvė yra J.Janonio gatvės 19 namo kieme. Ir Strėvos 5, prie buvusio Moksleivių saviraiškos centro.

  6. Žilvinas
    2016/01/30 - 11:36 pm

    SU DIDLELIU MALONUMU PERSKAICIAU ŠĮ STRAIPSNĮ. YPAČ, KAD JIS SUSIJĘS SU VAIKYSTE PRABĖGUSIA JONO KALNELIO RAJONE. IR ŠIOS SLĖPTUVĖS BUVO VISOS IŠLANDŽIOTOS IR SU PROŽEKTORIAIS IR SU FAKELAIS IR ABSOIUČIOJE TAMOSOJE. TODEL NE VISAI PAŽINAU SLEPTUVĖS, KURI ŠALIA GARAŽŲ SCHEMĄ. TIKRAI ŽINAU BUVUSIUS TRIS IĖJIMUS / IŠĖJIMUS. IŠ TIES, GERA KAI YRA KAS PRIMENA TOKIAS MŪSŲ MIESTUI BŪDINGAS VIETAS.

  7. s.kur
    2016/01/31 - 8:18 pm

    Slėptuvė prie vasaros estrados buvo gerokai ilgesnė.Bent jau šiaurinė jos dalis.Vasaros estrada kaip tik jos vietoj stovi.Nuo aviacijos bombų tiesioginio pataikymo ji gal ir nebūtų apsaugojusi,bet buvo gan atspari iš betono ir armatūros.Mes vietiniai vaikai ne vieną rastą sprogmenį ten išbandėm.

    • Administratorius
      2016/01/31 - 9:27 pm

      Teko girdėti apie ilgą tunelį prie vasaros estrados. Ir apie tai, kaip vaikai ten klaidžiodavo. Matyt buvo kalbama apie šią slėptuvę.

      • Dovydas
        2020/04/23 - 10:22 am

        Ištikruju prie vasaros estrados yra ne viena sleptuve ten kur buvo idėta jusu nuotrauka nuo tos vietos paėjus link vasaros estrados radome dar dvi sleptuves. I vidurinę slėptuve patekti sunku nes yra pilna šiukšliu, o už jos paėjus keleta metrų į priekį link estrados gerai apsidairius galima pamati dar viena sleptuvę ten ijejimas pakankamai nedidelis bet su draugais sukaupem drąsą ir lindome vidun tunelis išties ilgas ir baisiai tamsus tik pradžioje yra nedaug šiukšliu. Iki tunelio galo nedaėjome.

  8. an
    2016/02/01 - 1:56 pm

    Dar yra dvi gan trumpos slėptuvės palei buvusią Įgulos g. nuo Kretingos g. link kareivinių.

  9. Regina
    2016/02/01 - 7:43 pm

    Nuosirdziai dekoju uz pazintine ekskursija .
    Pagarbiai,
    Regina

  10. Edas
    2016/02/02 - 10:05 am

    Šiaip sportininkų gatvėj kur 3 stulpai ten stovėjo laidų bokštas statytas sovietų laikais ten jokio požemio nėra ir nebuvo. Bet yra 3 proftehninės kieme buvusi 18 J.Janonio gatvėje.

Parašykite komentarą

__