ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Flakbatterie Nordmole

2016/01/24 Administratorius 0 Komentarų

Toliau tęsiame Klaipėdos fortifikacijos reportažų ciklą. Atėjo laikas aprašyti antrojo pasaulinio karo metais statytas artilerijos baterijas Klaipėdos mieste. Apie Kuršių Nerijos baterijas ir šių objektų statybos pradžią trumpai jau aprašiau ankstesniame reportaže. Galite pasiskaityti čia. Pačiame Klaipėdos mieste ir aplinkui statybos buvo pradėtos tuo pačiu metu, kaip ir Kuršių Nerijoje. Miesto apskrityje ir pačiame mieste (neskaitant Kuršių Nerijos) buvo pastatytos penkios artilerijos baterijos. Dar viena baterija buvo pažymėta senuose planuose, bet iki šiol yra mistika Klaipėdos fortifikacijos tyrinėtojams. Apie tai – sekančiuose reportažuose. Taigi, pradėkime nuo šiaurinio molo, Nordmole baterijos. Nordmole – šiaurinis molas.

1939-ųjų birželio mėnesį karinė jūrų laivyno vadovybė davė įsakymą pradėti statybas:

Dokumentas baterijomsNordmole baterija pažymėta sename dokumente.

Ši artilerijos baterija yra viena iš trijų, kurios stovi prie jūros kranto. Memel Nord ir Nordmole baterijos buvo sujungtos siauruoju geležinkeliu, kuriuo buvo atvežama amunicija galingiems S.K.C 33 tipo pabūklams. Geležinkelis buvo kopose. Neišliko. Priešlėktuvinė baterija yra pastatyta pagal Fla-2 modelį. Tokio modelio artilerijos baterijos buvo Vokietijos karinio jūrų laivyno naudojamos nuo 1938 metų. Statinys yra dar ankstesnių Fla-14 tipo ir Fla-16 tipo statinių kombinacija.

Šios, kaip ir kitų penkių Fla-2 modelio artilerijos baterijų Klaipėdoje statybos buvo padalintos į du etapus:

Pirmąjame etape buvo planuota pastatyti keturių pabūklų platformas ir ugnies kontrolės postus. Statomi jungiamieji koridoriai tarp artilerijos aikštelių turėjo atlikti laikiną artilerijos sviedinių sandėlių vaidmenį.

Antrąjame etape buvo statomi amunicijos sandėliai, elektrinių bunkeriai, ir antriniai ugnies kontroles postai. Šioje baterijoje elektrinės bunkeris taip ir nebuvo pastatytas. Antrojo statybų etapo metu (funkcionuojant tik daliai baterijos) buvo planuota atgabenti nuo dviejų iki keturių vienetų 88 mm sunkiųjų pabūklų. 1939m. liepos 10 d. karinio jūrų laivyno vadovybės įsakyme nurodyta ,kad priešlėktuvinės Klaipėdos krašto baterijos bus apginkluotos 88mm SKC-30 pabūklais. 1944-ųjų rugpjūčio mėnesį į priešlėktuvinę bateriją ,,Nordmole“ buvo atgabenti ir sumontuoti keturi 105mm pabūklai, jie pakeitė anksčiau baterijoje sumontuotus pabūklus.

Sena nuotrauka217-ojo Karinio jūrų laivyno priešlėktuvinio artilerijos diviziono kareiviai. Metai nežinomi. Nuotrauka rasta sename laikraštyje.

Didžiausia šios artilerijos baterijos problema šiandien yra artėjanti jūra. Ilgainiui šis bunkeris atsidurs po vandeniu. Jau dabar pabūklų aikštelės yra skalaujamos vandens.

1993Albino Stubros fotoPrieš 22 metus daryta nuotrauka. Nuotraukos autorius: Albinas Stubra.

Albino Stubros darytoje nuotraukoje situacija žymiai geresnė, nei šiandien.

Nordmole planasNordmole baterija matosi palydovinėje nuotraukoje. Puikiai matosi, kaip per 20 metų priartėjo jūra.

Vokietijos karinių jūrų laivyno statyta priešlėktuvinė artilerijos baterija turėjo keturias pabūklų platformas ir vieną tolimačio. Iš šono baterija atrodo išties labai įdomiai. Primena nukritusį žvaigždėlaivį. Per daug metų buvo smarkiai paplautas paplūdimio smėlis. Laikas „nuplėšė” dvi pabūklų platformas.

TarpasTarpas tarp platformos ir kazemato.

PraėjimasVarvekliaiTarpasPabūklo platformaPabūklo platforma.

LedasPlatformaBaterijos vidusBunkerio vidusŠiaurinis molas

Pasibaigus karui čia viešpatavo sovietai. Teritorija ir toliau buvo saugoma.

Taigi, su Melnragės artilerijos baterija susipažinome. Greitu metu aprašysiu ir likusias.


Atšilus orams šioje baterijoje bus organizuojama talka. Norintys prisijungti parašykite šiuo adresu: apleistazona@gmail.com


Už informaciją dėkoju Klaipėdos APK fortifikacijos tyrinėtojui Titui Tamkvaičiui.

2020.03.18

BaterijaBaterijaBaterijaBaterijaBaterijaBaterija

Taip pat kviečiu paskaityti:

http://www.apleistazona.lt/flakbatterie-gotzhofen/

http://www.apleistazona.lt/memelio-sleptuves/

http://www.apleistazona.lt/gynybiniai-itvirtinimai-kursiu-nerijoje/

Iki greito!

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__