ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Smeltės vidurinė mokykla

2016/01/02 Administratorius 15 Komentarai

Įžanga

Prieš keletą metų, kai dar nebuvo puslapio „apleista zona” ir miestų tyrinėjimo kultūra Lietuvoje tik pradėjo populiarėti, Klaipėdos miestas, kaip urbanistinių tyrinėjimų teritorija pasirodė labai skurdus. Žvilgsnis vis krypdavo į Lietuvos rytus, o gimtasis kraštas labai ilgai nebuvo rimtai analizuojamas. Buvo žinomi tik garsieji Klaipėdos „abandonai”, kurių nepastebėti tiesiog neįmanoma. Ir šią teritoriją žino didžioji dalis Klaipėdos gyventojų, bet tik labai maža dalis susipažino su tikrąja objekto istorija ir paskirtimi. Prisipažinsiu, nežinojau apie šią vietą ir aš visiškai nieko. Netgi forumuose apie šią mokyklą nebuvo rašoma. Teko labai sunkiai padirbėti, jog gaučiau šį galutinį produktą.

Iki šiol Klaipėdos mieste nesusiformavo jokia tyrinėtojų bendruomenė, lankomos apleistos vietos dažniausiai nebūna iki tol aprašytos. Bendruomenė nesusiformavo, bet galiu pasidžiaugti, jog žmonės pamažu pradeda domėtis savo miesto nematytais kampeliais ir netgi kartais patys pasiūlo įdomių lokacijų. Panašiai nutiko ir su šia vieta. Esu dėkingas skaitytojams, jog kartais pažadina ir primena apie senas vietas, kurios dar nėra aprašytos.

Taigi, atėjo laikas aprašyti garsiausią Smeltės rajono apleistą pastatą. Beveik visa informacija – prisiminimai. Nereikėtų priimti šio rašinio kaip mokslinio darbo. Gali būti nesutapimų.

Istorija:

Viršelio nuotraukoje matote du pastatus. Aprašysiu juos abu. Abu pastatai priklausė vidurinei mokyklai. Į akį pirmiausia krenta mažas namukas užmūrytais langais. Taigi, pradėkime nuo mažesniojo. Pastatas šlaitiniu stogu. Iš karto matoma tipinė vokiečių statyba. Laikotarpis jau daugmaž aiškus. Šis pastatas buvo pastatytas 1905 metais, o 1938 metais šalia išdygo ir didysis Smeltės mokyklos pastatas. Vidurinė mokykla buvo pavadinta šveicarų novatoriaus Johanno Pestalozzio vardu, bet buvo labiau žinoma, kaip „trečioji Smeltės mokykla” arba „Schule Schmelz III”. Sovietmečiu, kaip „8-oji vidurinė”. Abiejoms mokykloms iki karo vadovavo Lektorius Leupesheris. Prieš keletą metų mažąjį mokyklos pastatą nusiaubė gaisras. Vidus buvo sunaikintas ir autentikos visiškai neliko.

Schmelz

Taigi, pirminė paskirtis – vidurinė mokykla. Mokykla veikė nuo 1938 iki 1987 metų. Visiškai nėra aišku, kas čia buvo antrojo pasaulinio karo metais, bet akivaizdu, jog pastatai sugebėjo išlikti. Sovietmečiu ši mokymo įstaiga buvo žinoma, kaip tarpmokyklinis gamybinis mokymo kombinatas.  Dar ir dabar yra išlikę garažai už pagrindinio pastato. Ten mokiniai mokydavosi ardyti automobilius. Garažuose vis dar yra ardomi automobiliai, bet ardo juos nebe mokiniai, o Klaipėdos miesto taksistai ir automechanikai. Čia buvo mokomi ne tik automechanikai, bet ir jūreiviai. Jie buvo ruošiami trečiame aukšte iki tol, kol viskas persikėlė į vieną vietą – Kanto gatvę.

Sovietmečiu uostas ir miestas pradėjo plėstis. Aplink mokyklą buvo pristatyta daug gamyklų ir mokykla užsidarė. Klaipėdos miestui nebereikėjo tokios didelės vidurinės mokyklos ir dar tokioje vietoje. Atsirado daug mažesnių mokyklų – skirtinguose miesto rajonuose. Užsidarė mokykla, bet pastatas tuo metu buvo labai modernus, neseniai restauruotas. 1987-aisiais čia atsidarė ligoninė, tiksliau vienas Jūrininkų ligoninės sektorius. Ligoninė veikė neilgai. Tik iki 1990-ųjų. Vėliau visa įranga buvo perkelta į naujai pastatytą pastatą Liepojos gatvėje. Po to, kai iš čia išsikraustė visi pacientai, kurį laiką čia buvo Klaipėdos Universiteto bendrabutis. Galiausiai pastatas buvo užrakintas (apie 2004 metai), kai studentai buvo apgyvendinti naujose patalpose. 1995 metais buvo pradėta vakarinio sparno ir sporto salės statyba. Deja, bet projektas taip ir nebuvo įgyvendintas. Prieš 10 metų durys buvo užrakintos. Šiandien mes žengiame į vidų.

Smeltės mokyklos žemėlapisMokyklos teritorija pažymėta 1940-ųjų metų topografiniame žemėlapyje.

 

Nuotraukos:

Smeltes mokykla montažasVaiduokliškas fotomontažas. Smeltės mokyklos mokiniai. Nuotraukos autorius ir metai nežinomi.

Mokyklos kiemasMokyklos kieme dabar yra statomi sunkiasvoriai automobiliai.

Didysis mokyklos pastatas

Įėjimas

HolasPirmojo aukšto holas.

Tuščias koridorius

LaiptinėPagrindinė mokyklos laiptinė.

Pagrindiniai laiptai

Žurnalas„Pamainą priėmiau. Mašinos kaip pradėjo važiuoti viena po kitos 22:00h Tai nebuvo nematyti nei galo nei pradžios. Ir visas jaunimėlis. Mašinos išvažiavo visos 23:00h Primėtė šiukšlių pilna, aš turėjau viską valyti. Skambinau taip pat Valentinui į namus. Nes aš pradėjau bijoti jeigu būtų jaunimėlis prisigėrės. Bet nieko jie visi išvažiavo ramiai. Vamzdžiai, o taip pat palangės vietoje”.

TelefonasŠiuo telefonu situacija buvo raportuojama Valentinui.

RaktaiKlasių, palatų ir kambarių raktai.

1999Budėtojo kambarysBudėtojo kambarys.

KoridoriusVirtuvėVirtuvė antrame aukšte.

PalatosLigoninės palatos.

Krėslas koridoriujeSukrauti stalčiaiNebaigtas statyti barasPožeminiame aukšte buvo pradėtas statyti baras.

KoridoriusPožeminio aukšto koridorius.

VariklisLengvojo automobilio variklis.

DušaiŠiluminis punktasSporto salėSporto salėNebaigta statyti sporto salė.

Sporto salė

RaktaiBudėtojasLigoninės sektoriaus budėtojas.

Ligoninės lova

KambarysKoridoriusPisuaraiSukrauti baldaiPirmame aukšte sukrauti baldai.

Šoninė laiptinėKambarysSofa ir „S.T.A.L.K.E.R.“ plakatas ant sienos.

Koridorius

SpintaKlasėVairuotojų rengimo klasė.

ŠvieslentėSudaužyta švieslentė.

KambarysTerminatoriaus plakatas „Švarcas”

SeifasPalėpė

 

PalėpėPabaigai – palėpė.

Tam kartui tiek. Džiaugiuosi, jog pagaliau ir šis objektas buvo įtrauktas į Klaipėdos apleistų pastatų archyvus. Iki greito!

2020 metais pavyko aplankyti mažąją mokyklą

Apleista mokykla
#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Komentarai

  1. cisco
    2016/01/02 - 6:07 pm

    kiek pamenu, nurodytame žemiau straipsnyje galima rasti dar kiek duomenų apie šią mokyklą:
    http://briai.ku.lt/downloads/AHUK_11/11_132-145_Safronovas.pdf

    • Administratorius
      2016/01/02 - 9:57 pm

      Dėkui!

  2. zippy
    2016/01/03 - 12:44 am

    Kur tiksliai yra ši vieta?

  3. xaxa
    2016/01/06 - 12:20 am

    Netoliese, einant link Naujos perkelos yra dar senas kinoteatras, bet nzn kas yra nuo jo like!!!!

    • Administratorius
      2016/01/06 - 11:40 am

      Kino teatras „Aurora“. Jau atrestauruotas ir veikia viešbutis.

  4. Laiškanešys
    2016/01/16 - 8:56 pm

    Įdomių istorinių mokyklos nuotraukų rasite vokiškame tinklalapyje http://www.bork-on-line.de/Memel

    Žiūrėkite skirsnį „Schmelz”.

    Beje, čia minima, kad vienos iš nuotraukų data – 1920; panašu, kad mažasis mokyklos pastatas gerokai senesnis – Kaizerio Prūsijos laikų.

    • Administratorius
      2016/01/18 - 1:04 pm

      Ten minima antroji Smeltės mokykla, o ne trečioji.

  5. Smeltės
    2016/01/29 - 12:38 pm

    O ten į vidų taip lengvai galima patekti? kažkada pasisukinėjau aplinkui prieš gerus metus tai neradau kaip patekti, nes įdomu ir pačiam tais koridoriais pasivaikščioti:)

    • Administratorius
      2016/01/29 - 12:49 pm

      Ne. Teritorija stebima vaizdo kameromis, o viduje veikia signalizacija.

  6. ales
    2016/04/03 - 10:05 am

    Ačiū už straipsnį. Norėčiau vieną kitą jame minimą teiginį patikslinti.

    Smeltės valsčiuje XIX a. viduryje veikė net keturios pradžios mokyklos. Seniausioji iš jų – III Smeltės mokykla – 1906 metais buvo perkelta iš Malūnų VII skersgatvio (dab. Rusnės g.) kiek šiauriau – į dabartinę vietą, į naujai pastatytą dviejų aukštų namą Malūnų g. (dab. Nemuno g. 145). Taigi, senasis dviaukštis pastatas atsirado ne 1937 metais. Tais 1937 metais III Smeltės mokyklai suteiktas Pestalocio vardas. 1938 metais šalia senojo pastato sumūrytas gerokai didesnis trijų aukštų rūmas. Šios žinios – iš istoriko V. Safronovo straipsnio (http://briai.ku.lt/downloads/AHUK_11/11_132-145_Safronovas.pdf), o žemiau – mano prisiminimai.

    Pokario metais šiuose dviejuose pastatuose ir trečiame mediniame vienaaukštyje veikė Klaipėdos VIII vidurinė mokykla lietuvių dėstomąja kalba. Tas trečiasis pastatas gerai matomas nuotraukoje, kurią esu skelbęs portale miestai.net (http://foto.terpe.lt/inkelti/20120408/i83_scan0001m.jpg)
    ir kuria geriau būtų pakeisti čia įdėtą „vaiduoklišką fotomontažą”. Nuotrauka daryta 1960 metais (su paklaida, ne didesne kaip vieneri metai). Jos autorius – Juozas Astrauskas, matomas nuotraukoje (matyt, fotoaparato mygtuką nuspaudė kažkas kitas).
    Dar vieną kiek vėlesnių laikų nuotrauką galiu pasiūlyti iš savo tinklaraščio (http://alsa.blogas.lt/eugenijus-matuzevicius-ir-kiti-poetai-bei-literatai-is-laisku-ir-prisiminimu-776.html). Nuotraukos autorius nežinomas, bet ji vertinga jau vien tuo, kad ten įamžintas ir poetas Paulius Drevinis, dirbęs VIII vidurinėje lietuvių kalbos mokytoju ir kurį laiką net gyvenęs didžiojo pastato rūsyje.

    Mokinių skaičiui mažėjant, Klaipėdos VIII vidurinė mokykla buvo uždaryta. Tai atsitiko apie 1978 metus – tais metais jos vardas buvo suteiktas kitai, naujai pastatytai mokyklai Statybininkų prospekte (1993 metais pervadintai Aukuro vidurine mokykla). Vienaaukštis pastatas buvo nugriautas, o didžiojo pastato bazėje įsteigtas tarpmokyklinis mokymo kombinatas, kur miesto moksleivius pažindindavo su įvairiomis darbininkiškomis profesijomis.

    Ligoninės mokyklos pastate niekada nebuvo. Žvejų ligoninė kurį laiką veikė gretimame pastate Nemuno g. 141 – ilgame stačiakampio formos, berods, trijų aukštų pastate. Namo statybos metų nežinau. Stovėjo atokiau nuo gatvės. Jame buvo įsikūręs tarpreisinis jūreivių viešbutis. Beje, už viešbučio ir mokyklos dar buvo nedidelis barakų kvartalėlis, kuriame apie 1960 metus gyveno ir pora mano klasės draugų. Vienu metu viešbutis dviejuose apatiniuose aukštuose buvo priglaudęs žvejų ligoninę (210 lovų). Ligoninę 1994 metais iškėlus į naujus rūmus Liepojos gatvėje, o jūreiviams pastačius „Vėtrungės” viešbutį, šiame Nemuno gatvės pastate buvo įsikūrusi kažkurios iš jūrų žvejybos bazių administracija. Žlugus Lietuvos žvejybiniam laivynui, pastatas atiteko Klaipėdos jūrų uostui, kuriam tokio statinio nereikėjo, ir jis buvo nugriautas.

  7. Anonimas
    2019/04/12 - 10:16 am

    at ji jau rastauruota ar dar apleista?

    • Administratorius
      2019/06/10 - 9:55 am

      Griaunama

  8. Anonimas
    2019/12/27 - 10:51 pm

    teko 1963 pradėti mokytis toje mokykloje,senąjame pastate.Ten būdavo pradinukai,klasėse po 42 vaikus.Vaikai pėstute į mokyklą ateidavo iš Kuosų, Lakštučių,Marių,Upelio,Poilsio gatvių.Vaikų buvo nepaprastai daug – vienu metu buvo net 3 pamainos.Visas „Ryporto” rajonas buvo nepaprastai tirštai apgyvendintas – vieni barakai,”finski” namukai,labai daug vokiškų namukų į pietus nuo mokyklos.Didžiąjame pastate mokiausi nuo penktos klasės.Mokykla turėjo sporto aikštyną,mokyklos sodą.Kiek daug gyvybės pulsavo tame rajone – ir staiga viskas pranyko…

  9. Anonimas
    2020/03/12 - 10:44 am

    Sveiki,

    gal dar islike baldu – stalai, lentynos, kedes. Mes ieškome filmui butent to laikmečio?

  10. R
    2020/12/19 - 2:50 pm

    Sveiki. Su įdomumu skaičiau medžiagą apie mano mokyklą, kurioje pradėjau mokytis 1963 metais. Kadangi gyvenom Minijos g. barakuose, kur dabar Naujoji perkėla, 8 vid. mokykla tapo pirmąja mokykla. Joje baigiau 5 klases. 1968 m. buvom perkelti į 15 vidurinę. Prie senojo pastato buvau 2019 m. sausį. Liūdnas vaizdas… Mūsų klasė buvo II a. langais į gatvę. O kad 5 kl. lietuvių kalbą dėstęs Petras Drevinis buvo poetas tremtinys, sužinojau žymiai vėliau. Metams bėgant daug kas iš atminties išblėsta, bet prisimenu pirmosios mokytojos pavardę – Dragūnienė.

Parašykite komentarą

__