Sveikatingumo namas
2022/02/19 Administratorius 2 Komentarai
Šiandien keliaujame į buvusį Vitės priemestį. Pirmą kartą Vitė istoriniuose šaltiniuose paminėta 1416-ais metais. Buvo išskiriamos „Didžioji“ ir „Mažoji“ Vitės. Ūkiniu požiūriu tai buvo savarankiška gyvenvietė šalia miesto. Šiandien tai yra pats Klaipėdos miesto centras. Tarpukariu tai buvo ypač mėgstama pasivaikščiojimų vieta. Žmonės eidavo prie Kuršių marių ir stebėdavo atvykstančius garlaivius. Jokių tvorų nebuvo. Galėjai čia pat šokti į tramvajų ir keliauti prie jūros.
Mano akiratyje šis įspūdingas istorinis pastatas yra jau labai seniai, bet iki šiol nesisekė čia apsilankyti. Neseniai prasidėjo šio statinio tvarkymo darbai ir tuo pačiu atsirado galimybė apsilankyti.
Istorija
Sveikatingumo namas buvo pastatytas 1910-ais metais buvusios Vitės mokyklos, kuri sudegė per 1854-ųjų gaisrą, sklype. Sveikatingumo namą suprojektavo žymusis architektas Walter Kleemann. Tas pats architektas, kuris suprojektavo Klaipėdos miesto skerdyklą Liepų gatvėje. Prieš sveikatingumo namą, skerelyje, skulptorius iš Berlyno Gerhard Janensch suprojektavo fontaną su gaidžio skulptūrėle. Fontaną kažkodėl labai reikėjo nugriauti sovietmečiu.
Neišlikęs fontanas
Sveikatingumo namas buvo skirtas uosto darbininkams. Čia veikė pirtis, buvo įrengti poilsio kambariai, vaikų darželis darbuotojų vaikams, dantisto kabinetas, valgyklėlė, garlaivių bilietų kasa ir laukiamasis keleiviams. Pirtimi su baseinėliu galėjo naudotis viso miesto gyventojai. Tokios paskirties statinys buvo pirmasis Baltijos uostuose. Viršutinis pastato aukštas nuomotas butams. Butus čia nuomojosi pirklys Konstantin Broderlow, našlė Erna Naumann, firmos „O. V. Gusk, Faktor“ savininkas Ernst Mahnke, policininkas Ftritz Aschmutat ir kiti įdomūs žmonės.
Sveikatingumo namas išlaikė savo paskirtį iki pat karo pabaigos. Per stebuklą nebuvo sugriautas. Vėliau kurį laiką čia veikė vakarinė pamaininė mokykla.
Pro antrojo aukšto langus puikiai matosi ir kiti istoriniai miesto pastatai. Tokie, kaip Karališkasis akcizų namas, kurį kiek vėliau suprojektavo tas pats architektas ir buvęs locmanų namas.
Džiugu, jog buvo įamžintas dar vienas istorinis mūsų miesto pastatas. Keliaujame toliau! Iki greito!
Justas
2022/03/15 - 6:22 pm
Ar yra galimybė patekti į vidų? Jei taip tai kaip?
AidasNoreika
2024/04/18 - 1:23 pm
Jau sutvarkė šį grožį 😀