ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Miestas vaiduoklis „Irbene”

2018/03/18 Administratorius 0 Komentarų

Įžanga

Šiandien sveikinuosi iš Latvijos. Dalis skaitytojų greičiausiai jau matė, jog dar žiemos metu spėjome aplankyti vieną iš kaimyninių miestų – vaiduoklių. Pagaliau atradus šiek tiek laiko, pasistengsiu aprašyti mūsų kelionę iki jo ir visus netikėtus dalykus su kuriais teko susidurti. Jūsų dėmesiui – kadaise slapto buvusio miesto „Irbene” apžvalga apleistos zonos akimis. Kelionės planas labai paprastas. Iš vakaro atvažiuojame į Ventspilį ir sekančią dieną iš pat ryto judam ieškoti radioteleskopo bazės. Su palydovinės nuotraukos pagalba tai padaryti visai nėra sudėtinga, bet kelias nuo artimiausio miesto iki Irbenės – labai neaiškus. Taip pat niekur neradome informacijos ar Irbenės miestelis nėra užtvertas, kaip tai buvo padaryta su Skrunda-1.

panorama irbeneNors pastarosiomis dienomis Latvijoje ir „laikėsi” pliusinė temperatūra, bet nubudus mus maloniai nustebino minusas ir gausiai iškritęs sniegas. Šaltis ir sniegas kaip niekas kitas gerai sukuria postapokaliptinę atmosferą, o taip pat ir keliasdešimt kilometrų nusidriekęs žvyrkelis tapo žymiai lygesnis.

KPPPirmasis KPP (kontrolinis patikros punktas). Seniau šioje vietoje stovėjo vartai, o silikatinių plytų namelyje sėdėjo piktas dėdė ir saugojo patekimą į teritoriją. Iki miestelio veda vadinamasis „tankų kelias”. Didžiulėmis betono plokštėmis dengtas takas.

Miestelis pro automobilio langąPravažiavus KPP ir važiuojant tiesiai, atsiduriame pagrindinėje miesto gatvėje, kurios kraštai – apsodinti medžiais. Nusigauti iki Irbenės be nuosavo transporto gali būti labai sudėtinga. Ypač žiemos metu. Iki tikslo atsibeldėm, nuo kelio nenuslydom. Pats metas būtų pakalbėti apie šios vietos istoriją, kuri šį smarkiai nusiaubtą apleistą miestą ir daro įdomiu.

Istorija

Spygliuota tvora, apsauga, patikros punktai… Jau ir kvailam turėtų būti aišku, jog ši apleista zona kadaise buvo slaptas, smarkiai saugomas, galbūt karinis objektas. Viskas prasidėjo šaltojo karo metais. Šiaurės Latvijoje buvo pastatytas retas RT-32 radioteleskopas, kurio paskirtis buvo šnipinėti NATO komunikacijas. Miško plote iš viso stovėjo trys „lėkštės”. Didžiausioji – 32 metrų diametro. Verta paminėti, jog RT-32 yra didžiausias radioteleskopas Šiaurės Europoje ir aštuntas pagal dydį pasaulyje. Šalia buvo pastatytas miestas darbuotojams, kuriame buvo mokykla, viešbutis, karininkų klubas, parduotuvė, pirtis su baseinu, penkių aukštų gyvenamieji pastatai, o taip pat barakai kareiviams ir daug techninių pastatų. Prie teleskopų iš viso dirbo keli šimtai mokslininkų, o šalia esantis miestelis talpino apytiksliai 3000 gyventojų, kuriuos sudarė aptarnaujantis personalas su šeimomis ir apsaugos būriai. Visas projektas gavo kodinį pavadinimą „žvaigždutė”. Iki šių dienų išliko tik RT-32 teleskopas. RT-16 (dvigubai mažesnio diametro) ir RT-8 (teisingai – 8 metrų skersmens) buvo išmontuoti 1990 metais, kai sovietai pasitraukė ir vėliau Latvija atkūrė savo nepriklausomybę.

sena irbenes fotoPrieš tai, kai paskutiniai likę rusų armijos kareiviai 1994 metais paliko gyvenvietę, buvo daroma viskas, jog Irbenėje likę įrengimai būtų sunaikinti ar bent jau sugadinti taip, jog jais nebebūtų įmanoma toliau naudotis. Kariai karpė teleskopų kabelius, darbavosi plaktukais, pylė rūgštį į teleskopus judinančius variklius. Taip pat su savimi pasiėmė visus likusius slaptus dokumentus. Kai nepriklausomos Latvijos mokslininkai atvyko į vietą, priversti teleskopus vėl veikti, kaip jie veikė seniau, buvo beveik misija neįmanoma. Visgi Po daugybės „error’ų” ir pralieto prakaito teleskopai buvo atgaivinti. Šiuo metu RT-32 priklauso Ventspilio astronomijos centrui.map

Bazės planas.

Deja, bet šaltuoju metų laiku teleskopas yra  uždarytas ir apsilankyti jame negalima. Šį kartą apsiribosime miestelio apžvalga, kuris tikrai yra ne mažiau įdomus.

Miestas vaiduoklis

Automobilį palikome pagrindinėje gatvėje ir neskubėdami pradėjom tyrinėti miestą. Viską iš eilės. Apeinant kiekvieną pastatą ir užeinant į kiekvieną.

DaugiabutisPrie kelio esantis daugiabutis. Pastatas ribojasi su mišku ir iš tolo atrodo šiek tiek paslaptingai.

Miestas vaiduoklisFigūros šaltyje.

DaugiabučiaiSienaDaugiabučio kiemasSenos sienosŠioje vietoje nusprendėm trumpam grįžti iki automobilio. Toliau istoriją geriausiai papasakotų nufilmuotas video. Spauskite nuorodą čia. Sutikome vietinį gyventoją, kuris šiek tiek papasakojo apie negirdėtą miestelio istoriją ir gyvenimą tuščiame mieste. Visko neaprašinėsiu. Geriau pažiūrėkite video. Po trumpo pokalbio keliaujame toliau.

IrbenėSutikome vietinį miestelio gyventoją.

MokyklaMiestelio mokykla.

MokyklaKoridoriusMokyklos koridorius.

Vaizdas pro langąVaizdas pro mokyklos langą.

Sporto salėMokyklos sporto salė.

Mokyklos klasėMokyklos klasė.

GrafityGreitai apžiūrėjome mokyklą ir nusprendėm užeiti į šalia esantį daugiabutį. Pažiūrėti kaip prabėgus daug metų atrodo apleisti butai.

DaugiabučiaiPažįstamas vaizdas?

LaikraštisLaiptinėje voliojasi pasenusios naujienos. „Gyvename SSSR”.

LaiptinėLaiptinėTaip pat trūksta radiatorių.

Butas su balkonuVarvekliai bute21ButasVisi butai – avarinės būklės. Daiktų neliko. Nebent spintelės, kurios buvo pritvirtintos prie sienų.Vaizdas pro langąVaizdas pro langąVaizdas pro langą

 

 

Vaizdas pro langąVaizdas pro viršutinių aukštų butų langus.

Įėjimas

DaugiabučiaiDar šiek tiek daugiabučių.

LaiptinėParduotuvėMiestelio parduotuvė.KoridoriusViduje

Griūvėsiai

 

 

 

 

KPPRadistų patalpaRyšininkų patalpa.

DaugiabučiaiKarininkų klubasKarininkų klubas.

LaiptinėStalasIrbenėVaizdas nuo stogoVaizdas nuo stogo. Matosi apgriuvęs kareivių barakas.

Kareivių barakasIš arčiau.

GaražaiPabaigai – technikos garažai.

GaražasRadio Teleskopas RT-32Pasivaikščiojimą čia ir baigsime. Yra žinoma, jog miške slepiasi ir daugiau miestui priklausančių pastatų. Taip pat ir požeminis tunelis, kuris kadaise tarpusavyje jungė radioteleskopus. Prižadėjome sau čia dar kartą sugrįžti, o kol kas atsisveikiname. Iki greito!

 

#Latvija

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__