ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Stančikų viadukai ir Krukliankų tilto griuvėsiai

2019/01/06 Administratorius 0 Komentarų

Visai neseniai kolega Donatas iš puslapio NiekoNaujo.lt aprašė įspūdingus tiltus ir viadukus Lenkijoje. (Donato straipsnis čia). Atsiradęs straipsnis tik priminė, jog pats dar šią žiemą iš kaimyninės Lenkijos parsivežiau saujelę nuotraukų su baltu šerkšnu aptrauktais inžineriniais stebuklais. Nors viena iš mano aplankytų vietų ir yra ganėtinai populiari turistų maršrute, bet šiandien vis tiek trumpai supažindinsiu su jos istorija ( sumesti „sausai“ nuotraukas, būtų gėda), pateiksiu kadrus, kuriuos sugebėjau užfiksuoti ir pasidalinsiu koordinatėmis, jog ir jūs galbūt galėtumėte savo būsimą maršrutą šiek tiek paįvairinti.

Stančikų viadukai

Pradėkime nuo Stančikų viadukų. Dar žinomų, kaip Romintos girios viadukų. Šiaurės rytų Lenkijoje rasite Geldapės miestelį. Netoli šio miestelio yra Romintos giria, kurios pakraštyje įsikūręs Stančikų (lenk. Stanczyki) kaimas. Būtent čia 1912-1926 metais buvo statomi viršelio nuotraukoje matomi viadukai. Šioje vietoje ėjo geležinkelio linija, jungianti Geldapę su Žydkiemiu. Tai – vienas aukščiausių geležinkelio tiltų Lenkijoje, jo aukštis – 40 m. lgis – apie 200 m. Tiltas turi penkias arkas.

Linija Geldapė – Žydkiemis – Gonbinas  buvo paleista 1927 m.  Pagal 1938 m. tvarkaraštį šiuo maršrutu per parą kursavo trys traukiniai, šeštadieniais ir sekmadieniais būdavo dar vienas papildomas reisas. Po II-ojo pasaulinio karo Raudonoji armija išmontavo bėgius ir visas konstrukcines medžiagas išsivežė kaip karo grobį. Saugodami Romintos girią lenkai priėmė gal ir nepopuliarų, tačiau reikalingą sprendimą – neatstatyti visos geležinkelio linijos, tik atskirus fragmentus, mat, girios labui būtina riboti sunkųjį transportą.

Vietos koordinatės: 54.297395, 22.654537

ViadukaiDu maži viadukai artėjant prie teritorijos.

ViadukaiViadukaiViadukaiViadukaiViadukaiViadukai

 

 

ViadukaiViadukaiViadukaiViadukaiNuotraukomis tikrąjį vaizdą visuomet pertekti yra ganėtinai sudėtinga. Siūlyčiau pamatyti savo akimis. Dabar keliaujame šiek tiek toliau. Apytiksliai 50km. gilyn į Lenkiją. Aplankysime šiek tiek mažiau žinomą tiltą, kuris, deja, bet neišgyveno iki šių dienų.

Krukliankų tilto griuvėsiai

senastancikufoto

Krukliankų tiltas buvo antras pagal ilgį Rytų Prūsijoje. Pastatytas 1908 metais. Tilto likučiai yra šiek tiek į šiaurę nuo Krukliankų miestelio. Lengvuoju automobiliu galima privažiuoti beveik šalia jo. Šalia teka Sapinos upelis. Būtent jį kirsti ir buvo pastatytas tiltas. Tilto statyba buvo vienas didesnių statybos projektų šioje vietovėje. Jis taip pat buvo iš gelžbetonio, kaip ir Stančikų viadukai. Susprogdintas 1945 metais, rytų frontui atsitraukiant.

Koordinatės: 54.077333, 21.926389

Krukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiKrukliankų tilto griuvėsiaiIki greito susitikimo!

Šaltiniai: http://www.selonija.lt

#Lenkija

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__