Požeminis tunelis Klaipėdoje
2019/01/08 Administratorius 1 Komentaras
Įžanga
Sveiki! Paskutinė savaitė buvo šiek tiek laisvesnė, dėl to nemažai laiko galėjau skirti apleistų vietų paieškai ir tyrinėjimui. Šiuo pošventiniu laikotarpiu nusprendžiau niekur toliau nevažiuoti ir visą dėmesį skirti gimtam miestui – Klaipėdai. Tiesa, šį kartą ant žemės paviršiaus esančius objektus nutariau palikti ramybėje ir susikoncentruoti į gerokai mažiau tyrinėtą uostamiesčio pusę – požemius. Pribrendo laikas vėl apsirengti vandeniui atsparų kostiumą ir aplankyti senas vietas, kurių aprašymui trūko dar keletą kilometrų nušliaužti ir padaryti dar šiek tiek nuotraukų. Per ateinančias dienas paskelbsiu keletą reportažų iš požeminės Klaipėdos. Visos vietos yra naujos ir iki šiol niekur neaprašytos. Pradėkime nuo šio požeminio tunelio miesto širdyje.
Pėdsakas miesto žemėlapyje
Turbūt daugelis dar pamena mano prieš porą metų aprašytą vietą – dingusią Žvejonės upę. Jeigu norite prisiminti arba paskaityti apie tai, nuorodą paliksiu straipsnio pabaigoje. Šiandien aplankysime šiek tiek panašią vietą. Tiesa, ilgos pastraipos apie vietos istoriją šį kartą nebus. Ši raudonų plytų pralaida nėra senos upės dalis ar panašiai. Vienintelis dalykas, kuris, miestui augant, per daug metų pasikeitė, yra tai, jog abu pralaidos po keliu galai jau yra prijungti prie bendros nuotekų sistemos. O seniau, nusileidus į griovį, buvo galima pasilenkti ir pamatyti toliau esantį raudonų plytų tunelį. Pateiksiu šiek tiek senų žemėlapių, jog būtų galima lengviau įsivaizduoti.
1939 metų Klaipėdos žemėlapyje matomas griovys. Prie sankryžos jis kerta gatvę ir griovio vanduo yra nukreipiamas į upę. Tam tikslui buvo įrengta pralaida. Labai sunku yra pasakyti, kada ji buvo pastatyta, nes 1903 metų miesto žemėlapyje prie gatvės esantis griovys jau yra matomas.
Šiame piešinyje yra vaizduojama Klaipėdos miesto sankryža 1892 metais. Šalia gatvės matome vandens griovį ir tvorelę. Toliau vanduo tekėjo skersai po gatve, kur po senu miesto grindiniu iš raudonų plytų buvo sumūrytas tunelis – pralaida.
1959 metų žemėlapyje griovys trumpėja. Į griovį klojami vamzdžiai ir tiesiama lietaus kanalizacija. 1977 metais, sunaikinus žemėlapyje matomas kapines ir įrengus parką, griovys dingo visiškai. Prieš 42 metus visi paprasti priėjimai iki šio tuneliuko buvo uždaryti. Šiandien mes kartu su dirbtine šviesa leidžiamės iš arčiau apžiūrėti dalį XIX-ojo amžiaus Klaipėdos istorijos.
Nuotraukos
Raudonų plytų nuolaidus tunelis.
Nuotraukoje puikiai matosi išgriuvusi tunelio skliauto dalis ir gatvės dangos sluoksnis.
Tunelis baigiasi staigiu nuolydžiu.
Šiam kartui tiek. Jeigu Jums tai pasirodė įdomu, sekite naujienas, nes greitu metu aprašysiu dar kelis įdomius nusileidimus į Klaipėdos miesto požemius. Iki greito!
Taip pat skaitykite:
Anonimas
2019/01/10 - 8:22 pm
Kuri vieta šiandienos mieste?