ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Sunkusis tankas IS-2

2016/02/14 Administratorius 0 Komentarų

Salantuose, netoli Kretingos miestelio, nuo pat antrojo pasaulinio karo laikų stovi paliktas sunkusis sovietų tankas IS-2 (Iosif Stalin). IS tankai buvo pradėti kurti 1943 metais, naudojant senesnės KV sunkiųjų tankų serijos patirtį ir bazę, tačiau pritaikant naują ginkluotę, pagerintą variklį bei kitus patobulinimus. IS-1 mūšiuose nerodė įspūdingų rezultatų, todėl buvo nuspręsta pakeisti jo 85 mm. pabūklą į didesnį, 122 mm. kalibro ginklą. Mirties mašina svėrė 46000 kilogramų. Tankui buvo reikalinga keturių žmonių įgula. IS-2 taip pat dalyvavo ir Berlyno šturme. Sakoma, jog būtent šis tankas 1944 metais pirmasis įvažiavo į Salantus ir užvažiavęs ant minos buvo išvestas iš rikiuotės. Sprogimo metu žuvo visa tanko įgula. Kartu žuvo ir tankų įgulos vadas Georgijus Tyrinas. Versija atrodo įtikinama. Tanko dugnas smarkiai deformuotas.

Tanko skerspjuvis

1944 metais Salantų miesto centre buvo įrengtos kapinės. Jose 1944 m. spalio mėn. – 1945 m. rugpjūčio mėn. buvo laidojami Salantų valsčiuje žuvę bei iš Kuršo parvežti ir Salantų karo ligoninėje mirę sunkiai sužeisti raudonarmiečiai, tarp kurių ir Sovietų sąjungos didvyris, gvardijos jaunesnysis leitenantas Georgijus Tyrinas (1918–1944). Ant Georgijaus kapo 1947 metais pagal rusų architekto N. Kasatkino projektą ir buvo pastatytas šis tankas. Kapinėse palaidoti 2 nežinomi ir 288 identifikuoti kariai. Taip tankas atsirado miesto centre. Prieš užkeliant tanką ant postamento buvo išmontuotas kulkosvaidis, pabūklo paleidimo mechanizmas ir užvirinta sprogimo metu atsiradusi skylė. Tankas tapo paminklu žuvusiems tankistams.

1959 Tankas Salantuose

Tankas 1959 metais.

1991 metais, kai nepriklausomoje Lietuvoje buvo bandoma atsikratyti sovietinių simbolių, tankas buvo nukeltas ir išvežtas į Orvidų sodybą. Vamzdis dėl simbolinių priežasčių buvo nusuktas į galą. Šiandien tankas stovi apleistas. Postamentas ir šalia esančios karių kapinės neseniai buvo sutvarkytos Rusijos federacijos lėšomis.

PostamentasTuščias postamentas.

IS-2 tankasTanko priekis.

Pabūklas122 mm. tanko pabūklas.

Variklio vietaVariklio vieta.

AngaStebėjimo anga.

1943 1944

ŽvaigždėBokštelisPrieš keletą metų kolegos iš karo istorijos klubo „Rytprūsiai“ savo fotosesijai puikiai išnaudojo šį eksponatą:

foto

Jų internetinis puslapis: http://www.rytprusiai.lt/

 

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__