ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Vizbaro pilaitės atminimui

2016/02/16 Administratorius 0 Komentarų

Pirmas ir paskutinis kartas
Šiek tiek seniau nei prieš metus pirmą kartą „ne civiliniais“ tikslais atvažiavau į Kauną. Vizito metu susitikau su www.apleisti.lt projekto autoriumi. Planuose – dalis žymiausių Kauno apleistų objektų. Aplankėme keletą vietų ir temstant nusprendėme nuvažiuoti iki legendinio laikinosios sostinės abandono. Vietoje buvome jau visiškai sutemus. Savo senu „Canon 20D“ Padariau kelias prastas nuotraukas ir pajudėjau link Vilniaus. Tos keturios nuotraukos taip ir atgulė archyve. Planavau čia sugrįžti, bet vis atidėliodavau. Taip gavosi, jog apsilankymas buvo pirmas ir paskutinis.
Dar 2002 metais pasirodė pranešimas, jog planuojama šį pastatą nugriauti, o jo vietoje statyti daugiabučius namus. Pastatas labai ilgai stovėjo apleistas ir nebuvo įtrauktas į KPD sąrašus. Prieš 6 metus buvo gauti griovimo leidimai ir prieš porą mėnesių teritorijoje pasirodė geltonasis buldozeris. Per daugelį metų pastatas tapo Kauno miesto simboliu. Daugeliui kauniečių prasidėję griovimo darbai buvo smūgis į paširdžius. Nusprendžiau patalpinti tą vakarą padarytas nuotraukas, nes pastato jau nebeliko ir jos jau yra istorija.
Pilaitės istorija trumpai

Vietinių gražiai vadinama „Vizbaro pilaitė“ buvo pradėta statyti dar 1923 metais ir tapo vienas garsiausių ir ekstravagantiškiausių gyvenamosios paskirties namų tuometiniame Kaune. Žaliakalnio šlaite iškilęs pastatas turėjo romantikos stiliaus bokštelį. Bokštelio liekanos matosi viršelio nuotraukoje. Vasario 16-osios proga visuomet virš bokštelio suplėvesuodavo Lietuvos vėliava.

Feliksas slepiasi nuo saulės.

Tai buvo inžinieriaus Felikso Vizbaro gyvenamas namas. Vizbaro bei jo žmonos Olimpiados Graudinaitės – Vizbarienės namuose lankydavosi ne vien jų šeimos artimas draugas kunigas Juozas Tumas – Vaižgantas, tapytojas Kajetonas Sklėrius, bet ir daug kitų iškilių laisvos Lietuvos kultūros, politikos ir visuomenės elito atstovų.

1966

Po Vaižganto mirties 1933 m. F. Vizbaras šeimos draugo atminimo įamžinimui perstatė pilaitės kieme stovėjusį vieno aukšto mūrinį pastatą į dviejų aukštų bendrabutį. Bendrabutis buvo skirtas neturtingiems Vytauto Didžiojo universiteto studentams ir pavadintas mirusio rašytojo vardu.

Kauko restoranas 1988

Sovietmečiu pastate buvo įrengta apie 20 komunalinių butų, kol galiausiai 1981 metais, pagal architekto A.Sprindžio projektą pilaitė buvo rekonstruota į „Kauko“ restoraną. Toliau jau girdėta istorija. Nepriklausomos Lietuvos laikais restoranas buvo privatizuotas ir netrukus tapo apleistas.

Apleista kavinė

 

PastatasŽemėlapis:

Tam kartui tiek. Iki greito!


Šaltinis: www.autc.lt

 

#Kaunas

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__