ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Flakbatterie Dange

2016/02/13 Administratorius 0 Komentarų

Priešlėktuvinė artilerijos baterija ,,Dange“ 1939 metais buvo pradėta statyti Tauralaukyje, netoli pagrindinės miesto upės. Kartais ši baterija yra vadinama ,,Tauerlauken“, bet dažniau girdimas pavadinimas visgi ,,Dange“ – dėl šalia tekančios Dangės upės. 1944 metais ši baterija jau turėjo pilną ginkluotę ir buvo pasiruošusi mūšiui. Apginkluota buvo keturiais 105 mm kalibro pabūklais. 1944 m. lapkričio pradžioje baterijos vyresnysis leitenantas Wirkutas Höhenas laiškuose pažįstamiems rašė, jog priešlėktuvinė baterija kurioje jis tanauja, kovos metu sunaikino kelis Raudonosios armijos tankus. Pabūklai buvo skirti oro erdvės gynybai, bet taip pat galėjo naikinti ir ant žemės esančius taikinius.

Gilzės sienoje

Kauno technologijos universiteto technologijos mokslų daktaras Arminas Štuopys atliko šios baterijos lauko tyrimus. Vienoje iš baterijos sienų buvo pastebėtos įmūrytos „Flak“ pabūklo gilzių galinės dalys. Aptikti gilzių galai ryškiai buvo pažeisti sprogimo. Radinys buvo taip smarkiai pažeistas, jog sunku buvo nustatyti tikslų šaudmenų (gilzių galų) kalibrą.  Ant gilzių galų iškalti skaičiai nurodo, jog jos buvo pagamintos 1941 metais.  Galima drąsiai teigti, jog gilzės į Tauralaukio baterijos sieną buvo įmūrytos ne vėliau nei 1941 metais. Kolega Titas mano, jog 1944 metais baterija mūšio metu buvo pažeista, o pažeidimo metu sprogo dalis amunicijos. Vėliau kariškiai atliko remonto darbus ir įmūrijo į sieną gilzių dalis. Kas tiksliai čia vyko krūvinais 1944aisiais nėra aišku. Žinoma, galima apsimesti detektyvu ir kelti savo teorijas, bet Tito versija šiuo atveju atrodo labiausiai tikėtina.

Dange baterijaBaterija pažymėta 1944 metų topografiniame žemėlapyje.

SamanosBunkerisPanašu, jog karo (Arba net pokario) metais bunkeris buvo susprogdintas. Bunkerio sienos yra labai smarkiai pažeistos, o aplink bateriją mėtosi didžiuliai betono luitai su kyšančiais armatūros strypais.

Tarpinė patalpaTarpinė bunkerio patalpa. Išlikusi hermetinių durų stakta ir ventiliacijos/kabelių kanalai.

LuitasBaterijos liekanos primena susprogdintą Hitlerio bunkerį Lenkijoje.

Pabūklo platforma

Šaudmenų saugyklos vidus

Ventiliacijos anga

Pabūklo platforma1945 metų pradžioje prasidėjus karinių pajėgų evakuacijai iš Klaipėdos, evakavosi ir šios baterijos įgula. Baterija šiuo metu yra naujų gyvenamųjų namų apsuptyje ir lėtai laukia savo pabaigos. Tai yra prasčiausiai išlikusi antrojo pasaulinio karo metais statyta artilerijos baterija Klaipėdoje. Deja, bet į saugomų objektų sąrašą ji nėra įtraukta.


Taip pat skaitykite:

http://www.apleistazona.lt/flakbatterie-gotzhofen/

http://www.apleistazona.lt/flakbatterie-nordmole/

http://www.apleistazona.lt/memelio-sleptuves/

http://www.apleistazona.lt/gynybiniai-itvirtinimai-kursiu-nerijoje/


 

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__