ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Tutlių dvaro sodyba

2019/03/04 Administratorius 0 Komentarų

Sveiki, projekto sekėjai, šiandien aprašysiu dar vieną apleistą ir mažai žinomą dvaro sodybą Klaipėdos krašte. Apie šią vietą internete išskirtinai nėra pateikta jokios informacijos. Šį kartą aš pats apie ją išgirdau iš žmogaus, kuris atsitiktinai prieš keletą metų vaikščiodamas miškais šalia seno nuošalaus keliuko pastebėjo kelis pastatus, kurie jam iš tolo pasirodė apleisti. „Kažkur ten prie Tutlių mačiau senus raudonų plytų mūrinius pastatus. Aplankyk, galbūt aprašysi“. Aplankiau. Nors minėti pastatai vis dar stovėjo savo vietoje, bet dar kurį laiką dvejojau ar parsivežtas nuotraukas talpinsiu į puslapį, nes…

Tutliai mapVokiškas žemėlapis.

Kaip jau įprasta – susirandu vokišką žemėlapį ir pirmiausia apžiūriu kaimą. Aiškiai matosi, jog 1939 metais čia buvo kaimelis, kuriame stovėjo ne vienas pastatas. Pavyksta tarp jų atrasti ir viršelio nuotraukoje nufotografuotą pastatą, bet trūksta sutartinio žymėjimo. Žemėlapyje nepažymėta, jog šioje vietoje stovėjo dvaras. Yra žinoma, jog Tutlių kaime stovėjo dvaras, sodyboje buvo keturi pastatai, bet daugiau informacijos internete nėra. Manykime, jog vieta identifikuota teisingai. Tuo labiau, jog pastatas tikrai primena dvarą, o kitos panašios sodybos su žemėlapyje matomais keturiais pastatais nėra.

Tutlių dvarasDvaro pastatas ir ūkinio pastato griuvėsiai.

Tikriausiai vien fakto, jog sodyba neprimena eilinio ūkininko sodybos ir mano nuojautos šiam straipsniui parašyti neužtektų. Taigi, ieškau toliau. Galiausiai Lietuvos dvarų sodybų atlase aptinku šiek tiek informacijos, kuri ankstesnius spėjimus tik patvirtina. Vieta identifikuota teisingai. Dvarelis susikūrė po baudžiavos panaikinimo Prūsijoje 1807 metais, kuomet viena nežinoma giminė plėtė savo valdas ir XX a. pradžioje gavo kaimiškojo dvaro statusą. 1922 metais dvarininku nurodytas Dovydas Svaras, kuris valdė 155 ha žemės. Po 1944 metų pietinė Tutlių kaimo dalis kartu su dvaro sodyba buvo priskirta Aleknų kaimui. Sovietinė melioracija šiek tiek pakoregavo kraštovaizdį. Sovietmečiu užfiksuota, jog tinkuotą dvaro namą puošė centrinis mezonimas su dekoratyviniu atiku, o fasadus – piliastrai, gulsčios traukos ir skirtingų formų angų apvadai. Namo dekoras būdingas XX a. trečiojo dešimtmečio stilistikai.

Tutlių dvaro sodybaPastatas buvo modernizuotas ir padalintas. Spėju, jog jame buvo įrenti butai. Didelis raudonų plytų tvartas su čerpiniu stogu turėjo šiam kraštui būdingų detalių ir elementų.

Tutlių dvarasTutliaiTutliai apleistas dvarasTutliaiDurų spynaŽengiame į vidų.

PrieangisPatenkame į prieangį. Kairėje bendro naudojimo virtuvė. Dešinėje – kambarys, o tiesiai praėjimas iki laiptų, kurie veda į antrą aukštą.

KambarysKambarys dešinėje.

VirtuvėVirtuvė kairėje.

KambariaiTušti kambariai/butai.

KambarysAtvirutėRadiniai.

KambarysGėlytėAngelasNet angelas šiam bardake galvą pametė.

Meeenas

KambarysKalėdinis žaisliukasLaiptinėLaiptinė. Kairėje – dar vienas kambarys su krosnimi.

TutliaiKambarysLaiptaiLaiptaiAntrame aukšte.

Antras aukštasKambarysKambarys antrame aukšte.

SienaTvartasApžiūrėkime ūkinį pastatą.

Tutliai apleistaTvartasTvartasŠulinysSodybaPabaigai – ištuštėjusi sodyba,

Neabejoju, jog galbūt kažką praleidau, bet pasistengiau pasidalinti visa informacija, kurią pavyko surasti apie šią seną dvaro sodybą. Iki greito!

#Šilutė

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__