ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Apleista oro bazė „Vainode-1″

2019/03/05 Administratorius 1 Komentaras

Atradus šiek tiek laisvo laiko ir sulaukus gražesnio oro visuomet stengiamės pasivažinėti po Lietuvą. Dažniausiai tai nebūna kelionės su tikslu aplankyti kažką apleisto ar atrasti kokią nors naują apleistą vietą. Tokių išvykų metu maršrutą pasistengiu dažniausiai papildyti keliais apleistais objektais, dėl kurių, nereikia nusukti nuo pagrindinio kelio. Šį kartą važiavome pro Skuodą ir Mažeikius. Taigi, atlikus labai greitą paiešką susirandu porą apleistų vietų, kurios mūsų dienos kelionę papildys žiupsneliu istorijos. Pirmoji vieta – apleista aviacijos bazė Latvijoje. Taip, minėjau, jog keliaujame po Lietuvą, bet ši apleista karinė bazė yra visai šalia Latvijos sienos.

vainode

Vainode aviacijos bazė

Kas ta Vainode? Vainode yra nedidelis miestelis Latvijoje, kuriame gyvena šiek tiek mažiau, nei 2000 gyventojų. Tiesa, šis miestelis turbūt labiausiai yra žinomas dėl karinio paveldo objektų, kurių šalia jo yra ne vienas. Šiandien pasivaikščiosime po ištuštėjusią aviacijos bazę. Pasistengsiu trumpai ir aiškiai aprašyti šios bazės istoriją.

Pirmojo pasaulinio karo metais šioje vietoje buvo vokiečių dirižablių uostas, kuriame stovėjo du 240 metrų ilgio orlaivių angarai. Orlaiviai vadinosi Valteris ir Valhalla.

old vainode5old vainode6

Dirižablių angarai.

old vainode1Antrojo pasaulinio karo metais aerodromą naudojo vokiečių Sturmgeschwader.

1973 VainodeVainode oro bazė 1973 metų amerikiečių žemėlapyje.

Pasibaigus karui Vainode tapo priešakine SSRS karinių oro pajėgų baze. Sovietmečiu čia buvo dislokuotas 54–asis Kerčės gvardijos naikintuvų aviacijos pulkas. Nuo 1967 m. čia kilo ir leidosi vieni pirmųjų perėmimo naikintuvų Suchoj Su-15, kurie vėliau, 1980–aisiais pakeisti į Suchoj Su-27.

old vainode2

54–asis priešlėktuvinės gynybos pulkas po 1990–ųjų buvo perkeltas į Rusijos karinę oro bazę Žemutinio Naugardo srityje. Latvijai atkūrus nepriklausomybę, nuo 1991 m. oro bazė liko nebenaudojama, o 1993 metais tapo visiškai apleista.

old vainode3

Teritorijoje buvo apie 20 angarų naikintuvams. Keletą privatizavo ūkininkai ir turbūt tai juos apsaugojo nuo medžiagų išgrobstymo. Privačiose teritorijose esantys angarai iki šiandien išsaugojo originalius storus apsauginius vartus.

Šiandien

Vainode airfield 2019Šiandien į teritoriją patenkame automobiliu. Buvusi karinė bazė yra nesaugoma ir panašu, jog mūsų čia niekas per pusantros valandos taip ir nepastebėjo. Teritorija gan didelė. Šiek tiek pavažiuojame, sustojam, pasivaikštom ir važiuojam iki sekančių angarų.

Vainode oro bazėPradėkime nuo pradžios. Šiek tiek toliau nuo pakilimo tako buvo pastatytas daugiabutis darbuotojams ir keletą propogandinių sienelių su užrašais.

Nemirtingi„Nemirtingi“.

old vainode1981Ta pati vieta prieš 38 metus.

Vainode oro bazėVainode oro bazėDaugiabutis. Pusė jau nugriuvo.

Vainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėVainode oro bazėKPPKPP tarp medžių.

Pakilimo takasŠiek tiek pavažiavus patenkame ant pakilimo tako.

Vainode oro bazėAplinkui – daugybė tuščių angarų.

Vainode oro bazėVainode oro bazėAngarasViename iš daugelio angarų.

AngarasVainodeIš aukščiau.

AngarasĮėjimasĮėjimas į angarą.

AngarasAngarasVainode aviacijos bazėVainode aviacijos bazėVainode aviacijos bazėVainode aviacijos bazėVainode aviacijos bazėVainode aviacijos bazėPanašu, jog apžiūrėjome viską. Tiesa, kaip jau minėjau, keli angarai yra privatizuoti ir iki jų nukeliauti nepavyko. Tam kartui tiek. Iki greito!

 

.

 

 

 

#Latvija

Previous Post

Next Post

Komentarai

  1. Anonimas
    2019/09/23 - 2:17 pm

    Pamenu Vainode jos geriausiais laikais. Mes gyvenom netoli Latvijos sienos. Mes vaziuodavom ten apsipirkti maisto,nes tam kariniam miestely buvo visko daugiau parduotuvese.Miestelis atrode gan judrus tada atrode. Pries 50 metu…Nostalgija apeme. Labiausiai istrigo latviskos duonos skonis!Be galo skani. O is aerodromu skrendanciu lektuvu uzesi prisimenu tarsi vakar…

Parašykite komentarą

__