ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Klaipėdos MSC 6-oji vidurinė

Klaipėdos 6-oji vidurinė (MSC)

2016/04/05 Administratorius 18 Komentarai

Šiandien pabandysiu aprašyti dar vieną žvejų uosto rajono vaiduoklį. Vėlgi, norėjau apie šią vietą sužinoti kuo daugiau ir viską čia pateikti, nes jau šiemet pastatas bus nugriautas, o iki šiol jokiuose forumuose apie jį nebuvo rašoma. Jeigu norite pasidalinti prisiminimais – komentarų skiltis atvira visiems skaitytojams. Šis pastatas daugeliui yra žinomas kaip Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras, bet MSC čia įsikūrė tik prieš 30 metų ir buvo paskutiniai šio pastato naudotojai. Reportažo tikslas – susipažinti su pastato istorija nuo pat pirmųjų jo gyvavimo metų. Informacija smalsuoliams:

Pastatas šiuo metu priklauso Klaipėdos uostui ir yra saugomas. Viduje veikia signalizacija, o apsauga privažiuoja labai greitai.

Istorija

Silikatinių plytų pastatas buvo pastatytas 1958 metais. Pirmoji šio didžiulio pastato paskirtis – vidurinė mokykla, kurioje pamokos vyko rusų kalba. Daugelis klaipėdiečių žino 6-ąją vidurinę visai kitu adresu. Bet apie viską nuo pradžių. Bėgant metams, Klaipėdoje smarkiai mažėjo mokinių skaičius ir patalpos tapdavo vis tuštesnės. Panašiai kaip ir 8-osios vidurinės, taip ir 6-osios pastatas nebebuvo pilnai išnaudojamas. 1980 metais jis buvo uždarytas ir iš karto Simonaitytės gatvėje duris atvėrė dabartinė „Versmės“ lietuviška mokykla, kuri daugeliui ir yra žinoma  kaip 6-oji vidurinė. Naujoji mokykla atitiko poreikius – buvo mažesnė. „Versmės“ vidurinė gavo šeštąjį numerį, bet reikėtų žinoti, jog senajame pastate „Versmės“ šaknų nėra. Dauguma buvusios 6-osios vidurinės mokinių perėjo į kitą žvejų uosto rajono rusišką mokyklą Naikupės gatvėje.

Išsikrausčius pirmiesiems mokyklos savininkams, čia atsikraustė kiti mokiniai, šiek tiek vyresni. Buvo atidaryta vakarinė suaugusiųjų mokykla. Vakarinei mokyklai persikėlus į dabartinę Hermano Zudermano gimnaziją, dalį ištuštėjusių mokyklos patalpų užėmė 2-osios Klaipėdos muzikos mokyklos mokiniai, o likusiose patalpose įsikūrė ekologinių problemų institutas „Ekosas“. Neužilgo čia atsikėlė ir jaunųjų technikų stotis.

VėliavaFotomontažas. 1989-ieji Kyla spartakiados vėliava. Prie durų dar kaba „Ekoso“ lenta.

Ekologinių problemų instituto gyvavimo metais šiame pastate buvo vykdoma ir politinė veikla. Institutas bendradarbiavo ir buvo sujungtas su Klaipėdos kino studija. Čia buvo gaminamos ir vidiniame kieme laikomos dekoracijos, kurios vėliau iškeliaudavo į kino studijos paviljoną. Ne paslaptis, jog Kretingos gatvėje buvo kuriami kariniai mokomieji filmukai. Sakoma, jog „Ekosas“ vėliau peraugo į Klaipėdos universitetą. Trumpai tariant, 80-ųjų pabaigoje čia vyko judėjimas, formavosi nepriklausoma Klaipėda.

1985 – 1986 metais, kai atsikėlė jaunųjų technikų stotis, buvo įkurtos naujos laboratorijos ir dirbtuvės. Nuo 1987 iki 1992 metų čia dar veikė mokslinės kūrybos jaunimo centras „Tempas“, o po to visas pastatas atiteko jauniesiems technikams, kurių stotis tik 2002-aisiais gavo dabartinį Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro vardą.

2014-aisiais Klaipėdos MSC išsikraustė į atnaujintas patalpas Smiltelės gatvėje, ir pastatas tapo apleistas. Teritorija, kurioje stovi šis didžiulis pastatas, pateko į krovinių terminalo apsaugos zoną. Šioje zonoje ugdymo veikla yra uždrausta. Sovietmečiu statytas pastatas nepriklauso kultūros paveldui ir dar šiemet bus sulygintas su žeme.

Klaipėdos MSCParadinė pastato dalis.

Prieš žengiant į vidų, susirinkau kuo daugiau informacijos apie šią vietą. Labai pasisekė, jog pavyko gauti čia darytų senų nuotraukų. Už jas esu dėkingas Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro administracijai. Valdas Ramanauskas iš MSC studijos „FEBAS“ papasakojo šiek tiek apie šio objekto istoriją ir pasidalino šiose patalpose statytais filmais. Ir nuotraukos, ir video buvo puikiai panaudoti šiame reportaže.

Komentaruose neseniai kažkas rašė, jog pasigedo filmuotos medžiagos. Atsižvelgėm į pastabą ir bevaikštant šiek tiek pafilmavom. Greitai sumečiau trumpą filmuką, bet tradiciškai patalpinu ir pilną 10min. trukmės video. Spausti čia.

Nuotraukos

1988 naujoji stotisFotomontažas. Naujoji technikų stotis prieš 28 metus ir šiandien.

BalkonasBalkonas antrame aukšte.

Kartingas

1997Fotomontažas. Varžybų atidarymas.

LaiptaiCentriniai laiptai.

DirbtuvėsCokoliniame pastato aukšte buvo įrengtos dirbtuvės.

KoridoriusAntrojo aukšto koridorius.

HolasPirmojo aukšto holas. Jeigu teisingai prisimenu, panašiai toje vietoje, kurioje aš stoviu, kadaise buvo pastatytas budėtojo stalas.

ŽaislasPrietaisas skirtas mokytis Morzės abėcėlę.

Dirbtuvės

DraudžiamaUžrašas ketvirtame aukšte ant radiotechnikų dirbtuvių durų.

Febo patalposFotomontažas. Studijos „FEBAS“ patalpos 1994-aisiais.

Vairavimo klasė

Aktų salė

Aktų salėFotomontažas. Aktų salė 1988-aisiais.

Administracija primenaŽengiame į chemijos klasę.

Chemijos olimpiadaFotomontažas. Miesto moksleivių chemijos olimpiada prieš 14 metų.

ButeliukaiLaboratorijos reikmenys.

Chemijos klasė

Traukos spintaChemijos klasė su traukos spinta.

Pabaigai – nepanaudotos senos nuotraukos

Sena nuotrauka

Sena nuotrauka

Sena nuotrauka

Sena nuotrauka„Baikeriai“ vidiniame kieme.

Pastato apžiūra užtruko gerą pusdienį. Patalpos gal ir nebūtų labai įdomios, bet, peržiūrėjus senas nuotraukas, buvo nesunku koridoriuose nusikelti į praeitį. O sužinojus, jog greitai šis pastatas bus nugriautas, tuščių patalpų fotografavimas įgavo prasmę. Dar vienas objektas atsidūrė Klaipėdos apleistų pastatų archyve. Iki kitų kartų!

Atnaujinta

Pastatą nusiaubė gaisras.

MSC montazas po gaisro

MSC po gaisroPastatas nugriautas.

Nugriautas moksleivių saviraiškos centras

Nugriautas moksleivių saviraiškos centras

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Komentarai

 1. Neutronic
  2016/05/30 - 9:59 am

  O aš čia į jaunuosius gamtininkus ėjau…ech smagu būdavo.

 2. Lankytoja
  2016/06/10 - 1:33 pm

  Sveiki. Ši vieta tikrai įspūdinga, sukelia smalsumo jausmą. Tik deja ant kiekvieno kampo stovi argusai. Neįmanoma įeiti. Kartais aplink važinėja mentai. Argusai tupi ir msc ir km. Yra įėjimas ir galiniame km, bet dabar ir ten tupi argusai. Šalia yra darželis, į kurį galima laisvai įeiti. Yra likusių paveikslų, plakatų. Kuo tuoliau, tuo labiau darželis trupa. Tikrai rekomenduoju apsilankyti. :)))

 3. Anonimas
  2016/07/14 - 3:49 pm

  taip, puikiausiai pamenu, kaip prieš kokius 45 metus ten lankiau laikinai buvusią muzikos mokyklą*, o prieš 10 metų savo mažąją dukrelę vedžiau į šokių būrelį*

 4. Anonimas
  2016/09/08 - 10:55 am

  Penkerius metus cia veike ir muzikos mokykla. Teko lankyti. O veliau orientacininku bureli. Prisiminimuose didelis ir šiltas pastatas.

 5. Aidas
  2016/12/25 - 1:45 pm

  Sveiki, ar čia visos nuotraukos, kurias esate padarę? Jei turite daugiau nuotraukų šio pastato, gal galėtumet įkelti į savo Facebook puslapį. Būtų smagu išvysti, nes katik tesužinojau apie šio pastato griūtį ir kilo didžiulis nostalgijos jausmas prisiminus jame praleistą laiką. Ačiū.

  • Administratorius
   2016/12/27 - 6:07 pm

   Sveiki. Taip. Čia visos. Kolega turi taip pat šio pastato nuotraukų. Klaipėdoje bus mūsų paroda, kurioje bus eksponuojamos visos šios mokyklos nuotraukos. Būtinai Jus informuosiu apie tai.

 6. Anonimas
  2019/08/13 - 11:08 am

  Ne Ekologinių problemų, Ekonominių. Toks mokslinių tyrimų institutas buvo Maskvoje, o čia skyrius. Jokių politinių reikalų nebuvo, buvo filmuojami filmai, susiję su ryšių pramone.

Parašykite komentarą

__