
Klaipėdos 6-oji vidurinė (MSC)
2016/04/05 Administratorius 18 Komentarai
Šiandien pabandysiu aprašyti dar vieną žvejų uosto rajono vaiduoklį. Vėlgi, norėjau apie šią vietą sužinoti kuo daugiau ir viską čia pateikti, nes jau šiemet pastatas bus nugriautas, o iki šiol jokiuose forumuose apie jį nebuvo rašoma. Jeigu norite pasidalinti prisiminimais – komentarų skiltis atvira visiems skaitytojams. Šis pastatas daugeliui yra žinomas kaip Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras, bet MSC čia įsikūrė tik prieš 30 metų ir buvo paskutiniai šio pastato naudotojai. Reportažo tikslas – susipažinti su pastato istorija nuo pat pirmųjų jo gyvavimo metų. Informacija smalsuoliams:
Pastatas šiuo metu priklauso Klaipėdos uostui ir yra saugomas. Viduje veikia signalizacija, o apsauga privažiuoja labai greitai.
Istorija
Silikatinių plytų pastatas buvo pastatytas 1958 metais. Pirmoji šio didžiulio pastato paskirtis – vidurinė mokykla, kurioje pamokos vyko rusų kalba. Daugelis klaipėdiečių žino 6-ąją vidurinę visai kitu adresu. Bet apie viską nuo pradžių. Bėgant metams, Klaipėdoje smarkiai mažėjo mokinių skaičius ir patalpos tapdavo vis tuštesnės. Panašiai kaip ir 8-osios vidurinės, taip ir 6-osios pastatas nebebuvo pilnai išnaudojamas. 1980 metais jis buvo uždarytas ir iš karto Simonaitytės gatvėje duris atvėrė dabartinė „Versmės“ lietuviška mokykla, kuri daugeliui ir yra žinoma kaip 6-oji vidurinė. Naujoji mokykla atitiko poreikius – buvo mažesnė. „Versmės“ vidurinė gavo šeštąjį numerį, bet reikėtų žinoti, jog senajame pastate „Versmės“ šaknų nėra. Dauguma buvusios 6-osios vidurinės mokinių perėjo į kitą žvejų uosto rajono rusišką mokyklą Naikupės gatvėje.
Išsikrausčius pirmiesiems mokyklos savininkams, čia atsikraustė kiti mokiniai, šiek tiek vyresni. Buvo atidaryta vakarinė suaugusiųjų mokykla. Vakarinei mokyklai persikėlus į dabartinę Hermano Zudermano gimnaziją, dalį ištuštėjusių mokyklos patalpų užėmė 2-osios Klaipėdos muzikos mokyklos mokiniai, o likusiose patalpose įsikūrė ekologinių problemų institutas „Ekosas“. Neužilgo čia atsikėlė ir jaunųjų technikų stotis.
Fotomontažas. 1989-ieji Kyla spartakiados vėliava. Prie durų dar kaba „Ekoso“ lenta.
Ekologinių problemų instituto gyvavimo metais šiame pastate buvo vykdoma ir politinė veikla. Institutas bendradarbiavo ir buvo sujungtas su Klaipėdos kino studija. Čia buvo gaminamos ir vidiniame kieme laikomos dekoracijos, kurios vėliau iškeliaudavo į kino studijos paviljoną. Ne paslaptis, jog Kretingos gatvėje buvo kuriami kariniai mokomieji filmukai. Sakoma, jog „Ekosas“ vėliau peraugo į Klaipėdos universitetą. Trumpai tariant, 80-ųjų pabaigoje čia vyko judėjimas, formavosi nepriklausoma Klaipėda.
1985 – 1986 metais, kai atsikėlė jaunųjų technikų stotis, buvo įkurtos naujos laboratorijos ir dirbtuvės. Nuo 1987 iki 1992 metų čia dar veikė mokslinės kūrybos jaunimo centras „Tempas“, o po to visas pastatas atiteko jauniesiems technikams, kurių stotis tik 2002-aisiais gavo dabartinį Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro vardą.
2014-aisiais Klaipėdos MSC išsikraustė į atnaujintas patalpas Smiltelės gatvėje, ir pastatas tapo apleistas. Teritorija, kurioje stovi šis didžiulis pastatas, pateko į krovinių terminalo apsaugos zoną. Šioje zonoje ugdymo veikla yra uždrausta. Sovietmečiu statytas pastatas nepriklauso kultūros paveldui ir dar šiemet bus sulygintas su žeme.
Prieš žengiant į vidų, susirinkau kuo daugiau informacijos apie šią vietą. Labai pasisekė, jog pavyko gauti čia darytų senų nuotraukų. Už jas esu dėkingas Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro administracijai. Valdas Ramanauskas iš MSC studijos „FEBAS“ papasakojo šiek tiek apie šio objekto istoriją ir pasidalino šiose patalpose statytais filmais. Ir nuotraukos, ir video buvo puikiai panaudoti šiame reportaže.
Komentaruose neseniai kažkas rašė, jog pasigedo filmuotos medžiagos. Atsižvelgėm į pastabą ir bevaikštant šiek tiek pafilmavom. Greitai sumečiau trumpą filmuką, bet tradiciškai patalpinu ir pilną 10min. trukmės video. Spausti čia.
Nuotraukos
Fotomontažas. Naujoji technikų stotis prieš 28 metus ir šiandien.
Fotomontažas. Varžybų atidarymas.
Cokoliniame pastato aukšte buvo įrengtos dirbtuvės.
Pirmojo aukšto holas. Jeigu teisingai prisimenu, panašiai toje vietoje, kurioje aš stoviu, kadaise buvo pastatytas budėtojo stalas.
Prietaisas skirtas mokytis Morzės abėcėlę.
Užrašas ketvirtame aukšte ant radiotechnikų dirbtuvių durų.
Fotomontažas. Studijos „FEBAS“ patalpos 1994-aisiais.
Fotomontažas. Aktų salė 1988-aisiais.
Fotomontažas. Miesto moksleivių chemijos olimpiada prieš 14 metų.
Chemijos klasė su traukos spinta.
Pabaigai – nepanaudotos senos nuotraukos
Pastato apžiūra užtruko gerą pusdienį. Patalpos gal ir nebūtų labai įdomios, bet, peržiūrėjus senas nuotraukas, buvo nesunku koridoriuose nusikelti į praeitį. O sužinojus, jog greitai šis pastatas bus nugriautas, tuščių patalpų fotografavimas įgavo prasmę. Dar vienas objektas atsidūrė Klaipėdos apleistų pastatų archyve. Iki kitų kartų!
Atnaujinta
Pastatą nusiaubė gaisras.
kank
2016/04/06 - 10:32 pm
Atsimenu darbų mokytojas Fontaine vesdavosi mus čia dalyvauti savadarbiu medinių lėktuvų metymo varžyboms ir dar daug visokios kitokios veiklos mes čia nuveikdavom.
hyund
2016/04/06 - 10:44 pm
Chėbra…. Keliu kepurę prieš jus….
Žygimantas
2016/04/06 - 10:45 pm
Daug dienų čia praleista radioelektonikos ir automodeliavimo būreliuose, reikės užsukti!
Robertas
2016/04/07 - 2:56 am
@Kank, priminei man Fontaine, geras buvo darbų mokytojas, nostalgija 27 vidurinei, pirmoj klasėj mokiausi nuo pat mokyklos pastatymo, pamenu kaip vyko statybos, dar su mama ėjom apžiūreti mokyklos, good times!
O šitame pastate buvo musu dieninė stovykla, net buvau uzmiršęs apie šį pastatą, vaikystė kvailystė. Ačiū žmonėms, kurie sugeba tuos atsiminimus prikelt, mėgstu jūsų puslapį..
Aleksandras
2016/04/07 - 3:25 pm
Norėčiau priminti, kad 6-toji vidurinė buvo mokykla rusų dėstomąją kalba (sakydavom paprastai – rusiška mokykla). Mokinių skaičiui mažėjant, ji apie 1980 metus buvo uždaryta, o jos vardas (numeris) buvo suteiktas 1980 metais I. Simonaitytės gatvėje atidarytai naujai mokyklai (vėliau pervadinta „Versmės” vardu), kuri buvo lietuviška. Niekas iš mokinių (turbūt, ir mokytojų) iš senosios 6-tos vidurinės į naująją nepersikėlė, todėl straipsnio teiginys „… reikėtų žinoti, jog „Versmės“ mokyklos šaknys yra būtent čia” nėra teisingas. Dauguma buvusios 6-tos vidurinės mokinių perėjo į kitą Žvejybos uosto rajono rusišką mokyklą Naikupės gatvėje, turėjusią, berods, 13-tą numerį. Pastaroji po daugybės perkėlimų ir pervadinimų dabar yra lietuviška, tad ir jos šaknų senojoje 6-toje vidurinėje nėra.
Administratorius
2016/04/07 - 4:06 pm
Dėkui už komentarą. Ištaisysiu klaidas.
Achme
2016/04/07 - 4:36 pm
Ne vienus metus čia lankiau floristiką ir nuo 5 klasės jau bėgiodavau link kabineto koridoriais. Kaip liūdna matyti apleistas taip artimas sienas… labai graudu matyti kad čia nebegyvena šurmulys ir pastatas nebegirdi balsų. Kiek prisiminimų, pirmų pergalių ir pralaimėjimų. Kiek daug emocijų ir nepamirštamų akimirkų.
Jurgita
2016/04/07 - 9:36 pm
1996-97m. mokiausi keramikos burelyje, kiek daug atsiminimų, kiek dienų praleista nostaligija apėmė.
Anonimas
2016/04/08 - 7:51 am
Kad greitai jau pastebėjau. Prasilenkiau su jais.
ingiujas
2016/04/09 - 7:16 am
Labai daug atsiminimų apie šį pastatą, prabėgusi vaikystė,gaila kad tokios patalpos niekur nebegali butu panaudojamos, trūksta mokyklų, darželių, o mes griauname tokius pastatus, labai gaila, tikrai liks ši vieta atsiminimuose.
Anonimas
2016/04/09 - 9:00 am
Kiek čia buvo praleisti mūsų dienų. Rankdarbiai visokie bureliai. Kritau į nuostalgiją. Gaila, kad neina niekaip panaudoti šio pastato. Manau būtų galima reanovuoti ir perdaryti į ką nors kitą.