ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Naktis branduolinių galvučių saugykloje

2016/11/19 Administratorius 3 Komentarai

Šiąnakt dar vienas gardus kąsnis karinio palikimo tyrinėtojams. Jau spėjau aprašyti dalį sovietų armijos paliktų karinių objektų Lietuvoje. Toliau sekame branduolinio ginklo pėdsakais ir keliaujame į Šiaulius. Remiantis kolegos pasakojimu (pamiršta.lt) dar visai neseniai ši bazė buvo saugoma ir prižiūrima. Dabar apsaugos nebėra ir vaikščioti čia yra žymiai lengviau. Zapalskių karinė bazė. Vieta, kurioje buvo saugomas branduolinis ginklas. Lietuvos branduolinių raketų bazių  „širdies kairysis skilvelis“. Šis ir Kėdainių branduoliniai arsenalai aptarnavo Lietuvoje dislokuotų raketų bazių pulkus. Turbūt nė nereikia sakyti, kokį svarbų vaidmenį atliko šis slaptas objektas.

raketaŠiauliaiSS-4 Raketos Raudonosios aikštės parade.

Šiaulių raketinis-techninis batalionas buvo pradėtas statyti 1955 metais ir jau po penkių metų pradėjo veikti. Karinės bazės teritoriją juosė kelių eilių spygliuota tvora, kuria dieną naktį tekėjo elektros srovė. Visą parą patruliuodavo smarkiai ginkluota apsauga. Trumpai tariant – patekti čia buvo nelabai įmanoma. Branduolinių galvučių saugykla buvo itin slaptas LTSR objektas. Itin slaptas ir itin saugomas.

Kulkų skylėsBunkerio vartai.

Atvykome čia gerokai po saulėlydžio. Miškas jau tamsus, o seną kelią ir tamsius betoninius pastatus skalauja lietuviškos žiemos lietus. Geresnės atmosferos turbūt nebūna. Sekti branduolinio ginklo pėdsakais visuomet buvo nepaprastai įdomu, Šios vietos spinduliuoja galia. Užtenka įsivaizduoti, jog toje vietoje, kur dabar esi – seniau buvo laikomas ginklas, kuris daugeliui varė baimę. Net vaikščioti pasidaro nejauku. Į bazę veda betoninis kelias. Juo ir atvažiavome.

Betoninis keliasBetoninis kelias.

KppTies įvažiavimu į bazę buvo pastatytas kontrolinis praleidimo punktas. Karinės bazės bendras plotas apie 100 ha, Įdomiausias ir didžiausią įspūdį paliekantis objektas šioje teritorijoje yra 1417 kv. m. ploto bunkeris/saugykla, kurioje ir buvo tyloje laikomas tas siaubūnas. Bazė buvo padalinta į du sektorius. Grubiai sakant – administracinis ir kovinis. Kareivinės, administracija ir garažai statomi atskirai nuo gaisrinės, transformatorinės, katilinės pastatų ir galvučių saugyklos. Lygiai taip pat buvo padalinamos ir raketų bazės (Nuorodos su išplanavimais bus straipsnio pabaigoje).

Teritorijos pradžioje buvo pastatytos požeminės slėptuvės personalui:

Bunkeriai

Apleistas pastatasKatilinėApleistas katilinės pastatas.

Katilinės vidusKatilnės vidusKatilinės viduje – po pratybų likusios barikados.

Branduolinių galvučių saugyklaAtvykstame į kovinę bazės dalį.

Galvučių saugyklos bunkeris yra įdomiausias visos bazės objektas. Dydis nustebintų net ir daug mačiusį miestų tyrinėtoją. Pagrindinis patekimas į saugyklą buvo apsaugotas penkerių hermetinių durų eile. Pagrindinės yra apytiksliai metro storio. Saugykloje yra nutiesti bėgiai vežimėliams. Jais būdavo transportuojamos pačios galvutės. Personalas patekdavo pro atskirą įėjimą. Plieninių hermetinių durų storis virš 20 cm. Durys išlenktos į lauko pusę (tokios durys buvo pastebėtos ir Klaipėdos elektrinės slėptuvėje. Žiūrėti čia).

Įėjimas į bunkerįĮėjimas į galvučių saugyklą.

Didžiosios durys buvo atidaromos elektros varikliais. Viduje, kaip ir priklauso, buvo dyzeliniai elektros generatoriai, oro valdymo sistema ir autonomiška vandens tiekimo sistema. Visa tai turėjo apsaugoti objektą nuo branduolinio sprogimo.

Galvučių saugyklaSaugyklaGeneratorinėSandėliavimo patalposGalvučių sandėliavimo patalpa.

Saugykla

SpintaDokumentų spinta.

IšėjimasSaugyklos sienos buvo nudažytos maskuojančia žalia spalva.

SaugyklaBunkerio durysSferinės hermetiškos durys.

Pabaigai – karinės technikos dirbtuvės ir garažai.

DirbtuvėsTechnikos garažasGaražaiDirbtuvėsKarinės technikos garažaiKarinės technikos garažai.


Taip pat skaitykite:

Požeminė raketų bazė „Eleja”

R-12 branduolinių raketų bazė

 

#Šiauliai

Previous Post

Next Post

Komentarai

 1. Leopa
  2017/01/03 - 12:09 am

  Sveiki, galite tikslesne vieta arba nurodyti koordinates per google, Šiauliu nepažįstam, butu gerai kuo greitesnis atsakymas, Dėkui.

  • Anonimas
   2022/03/04 - 8:40 pm

   Googlei tikrai rasi

 2. Irmante
  2020/05/01 - 7:51 am

  Sveiki gal galima daugiau sužinoti apie šitą vietą

Parašykite komentarą

__