ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Flakbatterie Löllen

2016/06/11 Administratorius 2 komentarai

Įžanga

Po paskutinės Klaipėdos fortifikacijos reportažų ciklo publikacijos praėjo keturi mėnesiai. Šiandien, pailsėję nuo požemių, Klaipėdos diggeriai nusprendė aplankyti mažiausiai tyrinėtą objektą – „Lelių“ priešlėktuvinę artilerijos bateriją. Lelių kaimas yra šiek tiek nutolęs nuo Klaipėdos, bet ekspedicija prasideda pačiame uostamiestyje. Tiksliau – maisto prekių parduotuvėje. Bunkerio teritorijoje galioja tam tikri įstatymai ir mums įprasta valiuta čia neturi galios. Norint patekti į požemius jūs turėsite atsivežti bandelių su razinomis. „Kokių 5-6 manau turėtų užtekti“, – patarė kolega Albertas.

Bunkerio sargasBunkerio sargas Pikis.

Sulaukę puikaus oro, prisipirkę bandelių ir pasikrovę įrangą, pajudėjome Lelių link. Sodybos savininkas Romualdas iš pradžių atsisakė mums aprodyti požeminius koridorius, bet atitinkamai prisistačius buvome pakviesti užeiti vidun. Pirmoji vizito diena buvo skirta paviršutiniškai teritorijos apžiūrai, pokalbiams apie Klaipėdos fortifikaciją, architektūrą ir Romualdo bunkerį. Galiausiai nusprendę apžiūrėti vokiečių statytą bunkerį pastebėjome, jog požemiai yra visiškai užtvindyti. Tapo aišku, jog teks labiau pasiruošti ir sugrįžti sekančią dieną. Jau kitą vakarą apsiginklavome vandeniui nelaidžiais rusiškais apsauginiais kostiumais, galingais prožektoriais ir nusileidome žemyn.

Vietos istorija

Priešlėktuvinė artilerijos baterija „Löllen“ buvo pastatyta 1942-aisiais. Bunkeris buvo statomas pagal mums jau pažįstamą Fla-2 tipo modelį. Požeminis statinys yra sudarytas iš keturių pabūklų aikštelių ir tolimačio. Visos penkios aikštelės buvo sujungtos požeminiais koridoriais, kazematais, kuriuose gyveno pabūklus aptarnaujantis personalas. Po žeme taip pat buvo ir tualetai, dušai, operacinės. Ginkluotas šis žvėris buvo 105mm Flak pabūklais.

Planas LeliaiSename plane pažymėta Lelių art. baterija.

Sklypo žemė su visais „rūsiais“ dabartiniam savininkui atiteko dar sovietmečiu. Teritorijoje vykusios statybos smarkiai užmaskavo šį įdomų objektą. Aikštelės buvo paverstos vištidėmis, sandėliavimo patalpomis. Tuo metu, kai Romualdas čia atsikraustė, požeminiai koridoriai buvo užversti žemėmis. Šiai dienai jau viskas yra atkasta, bet sovietams vykdant melioracijos darbus buvo pažeista vokiečių drenažo sistemą ir bunkeris dabar nuolatos užliejamas.

NusleidimasNusileidimas į požemius.

KoridoriusSprogimo metu pažeistas koridorius. Labai įdomu man pasirodė, jog taip pat pažeistas yra ir Schweinsrücken“ bunkeris Kuršių Nerijoje. Sutapimas? O gal vokiečiai atsitraukdami sprogdino tolimačio prietaisus? Apie kiaulės nugaros bunkerį galite paskaityti čia.

Užsemtas bunkerisUžtvindytas kazematas.

Bunkerio koridoriusSausas koridorius.

Šarvuotos durysGelžbetoninės apsauginės durys.

Koridorius

SeifasSeifas karininko kazemate.

Užlietas bunkeris

Bunkerio durysDar vienos bunkerio durys. Negaliu atsigrožėti.

LaiptaiŠiais laiptais iškilome ir dar šiek tiek pasižvalgėme po teritoriją.

Aikštelė

Pabūklo aikštelėFlak pabūklo aikštelė.

Ši baterija be abejonių yra viena įdomesnių Klaipėdoje. Užsemtos požeminės patalpos Klaipėdos fortifikacijoje man buvo visiška naujovė. Visas pastangas atperka vien tas faktas, jog bevaikštant atradome trejas bunkerio duris. Darbas buvo atliktas, bunkeris įtrauktas į archyvą.

SkelbimasSkelbimas laikraštyje su kontaktais.


Taip pat skaitykite:

http://www.apleistazona.lt/flakbatterie-dange-apk/

http://www.apleistazona.lt/flakbatterie-gotzhofen/

http://www.apleistazona.lt/flakbatterie-nordmole/

http://www.apleistazona.lt/memelio-sleptuves/

http://www.apleistazona.lt/gynybiniai-itvirtinimai-kursiu-nerijoje/

 

 

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Komentarai

 1. Ignas
  2016/06/18 - 9:14 am

  Jau ilgą laiką norėjau Jūsų paprašyti, kad aprašytumėte šį bunkerį, bet vis nesiryžau klausti. Matau, kad pavyko tai padaryti ir be to :).
  Ar sunku patekti į bateriją (tiksliau – gauti leidimą)? Nereikėjo įkalbinėti savininko?

  • Administratorius
   2016/06/19 - 3:06 pm

   Ignai, siūlyk ir klausk drąsiai. Taip, buvo pakankamai sunku. Užtrukome dvi dienas. Savininkas iš pradžių atsisakė.

Parašykite komentarą

__