ApleistaZona.lt

(Ne) Turistinis miesto gidas

Memel – Nord

2021/08/07 Administratorius 0 Komentarų

Prieš kiek daugiau nei dešimt metų, pradėjus domėtis Antrojo pasaulinio karo palikimu Klaipėdoje, Memel – Nord gynybiniai įtvirtinimai buvo ta vieta nuo kurios viskas prasidėjo. Puiki Memel – Nord savanorių komanda iš karto mielai priėmė ir iki pat šiandien bendradarbiauja tyrinėjant Klaipėdos krašto karinį palikimą. Pirmą kartą čia apsilankiau 2010-ais metais, bet iki šiandien ši vieta nepelnytai nebuvo aprašyta šiame puslapyje.

1939-ais Vokietija okupuoja Klaipėdos kraštą. Pasveikinti miesto gyventojus atvyksta Adolfas Hitleris. Iš karto pradedama ruoštis pakrantės artilerijos baterijų ir priešlėktuvinių artilerijos baterijų statyboms. Iš pradžių buvo statomos laikinosios pabūklų aikštelės. Kiek vėliau – betoniniai įtvirtinimai su šaudmenų sandėliais, bunkeriais ir t.t.

Memel – Nord bateriją sudarė du vienodi blokai. Pietinis ir šiaurinis. Tarp jų išdygo ugnies kontrolės postas. Šiek tiek nuošaliau – elektrinės jegainės bunkeris. Kaip įprasta – teritorija buvo apsaugota apkasų linijomis su spygliuotos vielos užtvaromis. Po keletos metų dėl sumažėjusio pavojaus iš jūros pusės, nuspręsta perginkluoti Memel – Nord bateriją. Aikštelėse pastatomi keturi Flak-40 pabūklai ir įtvirtinimai tampa priešlėktuviniais.

Ugnies kontrolės postas. Dar žinomas kaip „juodoji tvirtovė“

Pirmaisiais Memel – Nord gyvavimo metais dar buvo stebima jūra. Vėliau, kai baterija buvo perginkluota, čia sumontuota technika stebėti dangaus taikiniams.

Angos skirtos jūros stebėjimui ir tolimačio aparatui
Įėjimas į ugnies kontrolės postą
Ugnies kontrolės postas sovietmečiu. Daugiau senų nuotraukų galite pamatyti Memel – Nord ekspozicijoje.

Paplūdimyje rasite dar porą betoninių aikštelių. Jos – ne vokiškos. Pastatytos sovietmečiu. Vokiečiai atsitraukdami susprogdino pietinio Memel – Nord bloko labiausiai į pietus nutolusią aikštelę. Tarybinės armijos kariškiams čia atsikrausčius kaip tik jos ir pritrūko.

Susprogdintas pietinis Memel – Nord blokas
Sugriautos patalpos
Memel – Nord pietinio art. bloko žiedas
Memel – Nord koridoriai
Amunicijos lifto grandinė
Senas veržliaraktis

Karo pabaigoje Memel – Nord ir kiti gynybiniai įtvirtinimai padėjo miestui atsilaikyti net 115 dienų. pasibaigus karui šioje vietoje įsikūrė tarybinės armijos baltijos karinių jūrų laivyno pakrantės artilerijos baterija Nr.479. Apytiksliai 1960-ais metais baterija išformuojama ir čia įsikuria tarybinės armijos pasieniečiai . Po 1990-ųjų Memel – Nord ir kiti gynybiniai įtvirtinimai Klaipėdoje – apleidžiami. 2009-ais metais savanoriai pradeda šią vietą tvarkyti. Labai rekomenduoju apsilankyti ir pamatyti!

Taip pat skaitykite:

Gynybiniai įtvirtinimai Kuršių nerijoje

Gynybiniai įtvirtinimai Kuršių nerijoje. Žiema

Flakbatterie Löllen

Flakbatterie Dange

Flakbatterie Götzhöfen

Flakbatterie Nordmole

Vokiečių slėptuvės a.k.a Klaipėdos tuneliai

#Klaipėdos apskritis

Previous Post

Next Post

Parašykite komentarą

__